kapitalizm

ekonomik ve siyasi anlamda geniş bir anlam içermesine rağmen en değerli anlamını sosyal hayatta kazanan kavram

sosyal anlamda, her insana bencillik aşırı değer duygusu ve bireysellik pompalayan bir ideoloji.

bencil ve birey hale gelen insanı ve toplumu, ekonomik ve siyasal olarak sömürüye hazır hale getirmek kapitalizmin amaçlarındandır.

günümüzde kapitalizm ile `demokrasi` kavramı sosyal hayatta yaklaşık olarak aynı anlama gelmektedir.
bunun en iyi örneğini en demokratik ülkelerin en kapitalist ülke olmalarından(abd,birleşik krallık) ve en az demokratik ülkelerin (k.kore küba) en az kapitalist ülke olduklarından dahi çıkarabiliriz
gönüllü köleliktir. bir gün efendi olmak için seve seve hizmetkar olursunuz. bireysellik, özgürlük bu sistemin pek süslü kavramlarıdır. gerçek şu ki nereye giderseniz gidin tüketicisinizdir ve ancak elinizdeki paranın satın alabileceği sınırlı bir özgürlüğe sahipsinizdir.
modern kölelik falan. komunist kızlar eklesin.
hiçbir zaman ferrari sahibi olamayacakları ferrari hayaliyle kandıran sistemdir.fakirlere lazım olan şey tam olarak da budur umut.hayallerde yaşıyor bazı ibneler evet fakir kardeşim ferrari gördüğünde oha lan arabaya bak amua goyam diyen bir tipsin senin neyine komunizm kapitalizm.senden milyonlarca var bu ülkede ve senin tek misyonun seçim zamanı gidip oy atmak ve 2-3 gün kazandık lan yine diye kutlama yapmak agsghs
ülkemizde kapitalizm değil de nepotizm geçerli bence.
kapitalizm dediğin amerika'dır.
dünyanın en iyi sistemidir. sermayenin olmazsa olmazı yaşamın halkimizin yasam teminatı olan güzide sistem.
insanı, günümüz insanını çalıştırmak için en güzel yöntemdir. kişiye para kazanabilme, istediği kadar kazanabilme özgürlüğü verir..
yorulan çenelere sahip züğürtleri doğurur.. bu züğürtler öyle bir siyasi parti seçerler ki , islamcı kapitalisttir.. bunlardan sosyallik beklerler, yardım etmeyenleri yadırgarlar.
günümüzün en çok kabul görmüş ekonomik sistemidir.

(bkz:ekonomik teori)
(bkz:oyun teorisi)
kendi sonunu getirecek olan insanlığın yüz karası bir sistemdir.

içerik kuralları - iletişim