karabasan – Tıbbiyeli Sözlük
tıbbi karşılığı hipnopompik felçuyku felci olan bir hastalık. genelde ekmek kırıntısı üzerinde yatınca, kıbleye karşı ayak uzatınca vs. gibi durumlarda olacağı düşünülür.

asıl olay şu; uyku sırasında kendimize zarar vermememiz için tüm kaslar felç halinde bulunur. uyanınca ise bu durum geçer kasların felci ortadan kalkar. burda yaşanan olay ise beynin uykudan uyanıp kasların felcinin çözülmemesi durumudur. tabi ki korkutucu bir durum olduğu için karabasan olarak nitelendirilmiş.
gözleri kırmızı, vücudu siyah olan hayali yaratık. gece uyuyan insanların üzerine çökerek onların uykularından uyandırıp hiç bir organını hareket ettirememesine neden olur. genellikle ailelere musallat olan bu yaratıklar kimi köylerin boşalıp göç etmesine neden olmuştur. bazı köylerde bu yaratıkları tüfekle avlayanlar olmaktadır.

eğer yatağınızın altında bir toplu iğne bulundurursanız sizin uyanır uyanmaz felç olmazsınız. o arada o toplu iğneyi alıp karabasana batırırsanız bütün her şey sona erer.ne hikaye uydurmuşuz be çocukken.
uyku felci olarak nitelendirilen durumdur. ancak metafiziki düşünceler nedeniyle insanlar bu olguyu ruhlar alemine bağlamışlardır. ki bu yüzden bu olay kişilerin başına geldiğinde inanılmaz korku durumu oluşur. yaşarsanız sakin olmaya çabalayın zaten ilk defa yaşadıktan sonra insan ister istemez alışıyor ve sonra yaşadıklarında duyduğu korku azalıyor. hatta bir süre sonra bu heyecanlı ve zevkli bile gelmeye başlayabilir. en son yaşadığım çok ekzantrikti ilk önce yerde fareler görmeye başladım sonrasında ise kulaklarımda bir nefes alıp verme sesi duydum olayı tabii ki ilk önce anlayamadım. insanın üzerine yapılan o baskı ve o duyulan ses çok etkili olabiliyor. benim üzerime çıkan kişiyi kuzenim sanmam da ayrı bir komedi. çekil ulan üstümden gerizekalı diyip yanımı döndüm ki ne göreyim. hiçbir şey yok. bu bahsettiğim şeyi yaşarken gözlerim açık ve gayet net görüyorum her şeyi sadece bazı değişik nesneler görülebiliyor ve üzerinizdeki o karaltıyı hiç ayırt edemiyorsunuz. en iyisi sakin olmaya çalışmak. elinizden geldiğince sakin olun ve yatış stilinizi gözden geçirin. benim gibi yarı yüzüstü yarı yan yatan arkadaşlar bu durumla pek sık karşılaşabilirler. dediğim gibi sakin olun olay sonrası gelen kulak çınlaması sizi parçalayabilir aman ha dikkat.
Başka bir oe versiyonunun bu gece uğramaya çalıştığı tür.

Aile evindeyim, normalde olduğundan biraz daha geniş ama rüyada. Üst katta tek başıma uyuyorum. Merdivenden çok ağır birinin yürüyüş sesi geliyor. Ayakları sürüye sürüye. Sonra benim kapıyı açıyor. Ben dün bazı şeylerin hesabını ödemişim. Bu piç diyor ki ben de hesap ödesem mi ben de kardeşim felan zannediyorum. Yanıma geliyor.
Ben ne alaka felan diye düşünürken bu piç birden beni basmaya çalışıyor.

Ben karabasan olduğunu anlar anlamaz öyle bir hiddetle dönüyorum öyle bir hiddetle bakıyorum ki (kendi yüzümü görür gibi oldum rüyada ben karabasının yerinde olsam ben de kaçardım zerre korku emaresi yok yüzde yüz hiddet) elinde sopa gibi bişi de var piçin. Piç hafif basacak gibi oluyor bakıyor sonra gücü yetmeyecek anında cehennem olup kaçıyor. Ben o anda ayetel kürsi felan da başlamış oluyorum. Piç kaçar kaçmaz ben de hemen kalkıp odadan çıkıp bağırıyorum orospu çocuğu bir karabasan gördünüz mü diye. Kuzenim bizde kalıyor o uyanıyor. Ona olayı anlatıyorum o da evet beni de basmaya çalıştı diyor ben de bana nasıl gelip nasıl cehennem olup kaçtığını anlatırken rüya bitiyor.