kardiyoloji – Tıbbiyeli Sözlük
Başlıģin altına soru olur mu bilmem ama asistan, uzman, bilgisi olan kişilerden entry beklediğim başlıktır. Asistanlığı, uzmanlığı, çalışma şartları, kendini geliştirme olanakları, yurt dışında kabulgörürlüğü, maddi imkanı, hasta profili, uzmanlık için tavsiye edilen hastaneler, ülkeler... kısacası hakkında her şey.
çok yoğun bir bölüm. asistanlığı, uzmanlığı. gece uykusu yok. bir telefon gelir ve watsapa bakar mısınız st elevasyonu var mı diye sorarlar. her gece onlarca usap gelir. nöbetinde uyku falan da yok. ne biçim bir alan bu be.

biraz da eleştireyim, türkie de göğsü ağrıyana önce anjio yapılır, sonra eko ve ekg çekilir. eko da başka işkence bu arada.
kalp atsın diye kendi kalbinizi yıpratmak zorunda oldugunuz bölümdür.

3 günlük dünyanızı stresle geçirdiğiniz bölümdür.

insanları ölümden döndürdüğünüz bölümdür.

insanlara opağı biraz fazla verip koroner perferasyon tamponad ex ettiğiniz meslektir.

türkiyede bildiğiniz stent TAKABİLME İŞİNİ, periferde ANJİYO LABORATUVARI YOKSUNLUGUNDAN takamayıp HASTAYI ambulansa bindirip SEVK ETMEK ZORUNDA KALDIĞINIZDA transport esnasında acaba ex olacak mı diye ikileme düşdüğünüz bölümdür

ACIDIR HÜZÜNDÜR.

KORONER YOĞUN BAKIM(ÖLÜMDEN ÖNCEKİ SON DURAK)DA CPR YAPILAN BÖLÜMDÜR.
uzmanlik icin dusudugum bolumdur, normalde kalp damar cerrahisi istiyordum ancak gunumuzde kardiyologlar girisimsel kardiyoloji sayesinde anjiyo ve benzeri girisimsel islemler yapmaktadir umarim basarabilirim.kardiyoloji duydugum ve sahit oldugum izlenimler dogrultusunda cok yogun bir bolum, ne kadar dogrudur bilmiyorum ama birisi bir keresinde bana kardiyoloji diger alanlara gore ogrenilmesi gereken bilginin daha az oldugunu soylemisti.
Efsane işler başaran bir takım başarılı ve bir o kadar da zeki doktorların toplandığı branş.yaptıklarına,başardıkları işlere özenmemek elde değil.zorluğundan bahsetmiyorum bile