kardiyoloji

başlıģin altına soru olur mu bilmem ama asistan, uzman, bilgisi olan kişilerden entry beklediğim başlıktır. asistanlığı, uzmanlığı, çalışma şartları, kendini geliştirme olanakları, yurt dışında kabulgörürlüğü, maddi imkanı, hasta profili, uzmanlık için tavsiye edilen hastaneler, ülkeler... kısacası hakkında her şey.
girişimsel kardiyoloji ile kalp damar cerrahisinin işine el atmıştır.
çok yoğun bir bölüm. asistanlığı, uzmanlığı. gece uykusu yok. bir telefon gelir ve watsapa bakar mısınız st elevasyonu var mı diye sorarlar. her gece onlarca usap gelir. nöbetinde uyku falan da yok. ne biçim bir alan bu be.
biraz da eleştireyim, türkie de göğsü ağrıyana önce anjio yapılır, sonra eko ve ekg çekilir. eko da başka işkence bu arada.
kalp atsın diye kendi kalbinizi yıpratmak zorunda oldugunuz bölümdür.
3 günlük dünyanızı stresle geçirdiğiniz bölümdür.
insanları ölümden döndürdüğünüz bölümdür.
insanlara opağı biraz fazla verip koroner perferasyon tamponad ex ettiğiniz meslektir.
türkiyede bildiğiniz stent takabilme işini, periferde anjiyo laboratuvarı yoksunlugundan takamayıp hastayı ambulansa bindirip sevk etmek zorunda kaldığınızda transport esnasında acaba ex olacak mı diye ikileme düşdüğünüz bölümdür
acıdır hüzündür.
koroner yoğun bakım(ölümden önceki son durak)da cpr yapılan bölümdür.
konsültasyon peşinde koşmaktan helak olmuş asistanlara sahip bölümlerden biridir. bir diğeri için (bkz: göğüs hastalıkları)
yanılmıyorsam eskiden dahiliyenin yan dalı olan, sonradan ana dal yapılmış bölüm.
uzmanlik icin dusudugum bolumdur, normalde kalp damar cerrahisi istiyordum ancak gunumuzde kardiyologlar girisimsel kardiyoloji sayesinde anjiyo ve benzeri girisimsel islemler yapmaktadir umarim basarabilirim.

kardiyoloji duydugum ve sahit oldugum izlenimler dogrultusunda cok yogun bir bolum, ne kadar dogrudur bilmiyorum ama birisi bir keresinde bana kardiyoloji diger alanlara gore ogrenilmesi gereken bilginin daha az oldugunu soylemisti.
bugün itibariyle uzmanlık süresinin 5 yıla çıktığını öğrendiğim branştır.
ablamın çocuk stajından sonra düşündüğü bölüm
efsane işler başaran bir takım başarılı ve bir o kadar da zeki doktorların toplandığı branş.yaptıklarına,başardıkları işlere özenmemek elde değil.zorluğundan bahsetmiyorum bile
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim