Tıbbiyeli Radyo Yayında!

kars

toronto ile kardeş şehir olduğunu az önce vikipedi'de gördüğüm ilimiz. trol olma olasılığı var mıdır bilmiyorum. kars'ın kaşarı da meşhurmuş. 36 plakalıymış. hiç gitmedim lakin giden arkadaşım çok beğenmişti. tarihsel olarak da dolu bir şehir sanırsam.
kars merkezin her sokağı tarih kokar, yollar binalar eskiden olduğu gibi öylece durur.
ebu'l hasan harakani türbesi kars kalesinin hemen eteğinde, kaleye ayrı bir güzellik katar. sarıkamış şehitler diyarıdır. dünyada 2 yere kristal kar denen özel bir kar yağar biri sarıkamışa. sarıkamıştan karsa giderken yolda durup, gözümüzün gördüğü her yerin kar ile bembeyaz kaplandığını görmek büyüleyici bir tecrübeydi diyebilirim. ayrıca balı, kaşarı, peyniri meşhurdur.
biraz soğuktur, görülmeye değer.
doğu ekspresi'nin moda olmasıyla ziyaretçi akınına uğrayan şehrimiz. kazı da meşhurmuş.
herkese ve her şeye uzak bir şehirdir kars, bu kadar uzak olması insanın içini parçalar bazen. özlediğiniz insanlar ya da başka şeyler her zaman uzağınızdadır. kurtulmak istiyorum bu şehirden, her şeyi geride bırakıp başka yerlere gitmek istiyorum.
hayvan gibi fazla derecede yağış alan şehirdir, bu şehrin kendine has bir iklimi var cidden. yaklaşık bir aydır hergün yağmur yağıyor. havanın açık olduğu gün neredeyse sıfır. tam iskandinav ülkelerine benziyor cidden. iklim olarak benziyor yanlış anlaşılmasın başka bir benzerliği yok yani, gaza gelip kars'a yerleşeyim filan demeyin pişman olabilirsiniz.
doğu ekspresi ile popülaritesi artmış olan doğunun doğusu bir ilimiz. 93 harbinden sonra kısa bir süre rusya hakimiyetinde kalmıştır, bundan mütevellit şehrin birçok yerinde mimari tarzımıza uzak binalar barındırır, bazen insanda yabancı bir ülkede olduğu izlenimi veren bir geçiş zonudur. ruslar zamanında buraya getirilen malakanlar beraberlerinde tarım ve hayvancılık kültürlerini buraya taşımış, kars peynirinin oluşmasında büyük katkıları olmuştur. reha erdem'in kosmos filminin çekimleri burada yapılmıştır. ilginç bir yerdir, bilinmeli görülmelidir.

içerik kuralları - iletişim