kedi insanı vs köpek insanı – Tıbbiyeli Sözlük
En büyük gruplașmalardan bir tanesidir bana göre birşeyler başarmış egosu biraz tatmin olmuş kişiler kedilere daha yakın hissederken diğerleri köpekleri sever
kedi seven banu çiftçi ise köpek seven Erol kösedir.
(bkz:Özür dilerim)

Keramet editi: bu entry yazıldığı vakitlerde banu çiftçi’nin kedisi yoktu. 2017 yılında kendisi kedi sahiplendi ve onu çok sevdi. Neden bu kadar geç kalmışım dedi defa kez. Eksileyin ulan , ben bu işi biliyorum. Eksileyin ulan ben kolay ölmem.
Peyami safa fatih harbiye'de kedi insanını doğu ile köpek insanını da batıyla özdeşleştiren çok güzel bir betimleme yapar.---spoiler---

"Neriman düşündü ve bir anda şarklıların kedileri ve garplıların köpekleri niçin bu kadar sevdiğini anladı. Hıristiyan evlerinde köpek ve Müslüman evlerinde kedi bolluğu şundandı: Şarklılar kediye, garplılar köpeğe benziyorlar! Kedi yer, içer, yatar, uyur, doğurur; hayatı hep minder üstünde ve rüya içinde geçer; gözleri bazı uyanıkken bile rüya görüyormuş gibidir; lâpacı, tembel ve hayalperest mahlûk, çalışmayı hiç sevmez. Köpek diri, çevik, atılgandır. İşe yarar; birçok işlere yarar. Uyurken bile uyanıktır. En küçük sesleri bile duyar, sıçrar bağırır."

---spoiler---
[https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQmBpwUmTTwrgCGMUqV0t8oDFhm1aJxX3SwAXpRmS9u3bCCanSRS5ZC6_2LgQ ~ kedi candır.]
Kedilerle bi sıkıntım olmamasına karşın tercihimi köpekten yana kullanacağım versustur.

Bi hayvanın gözünüzün içine sonsuz bi sevgiyle bakması ne harika şeydir, keyfi geldiğinde değil her daim sevecektir sizi köpekler. Candır onlar can.
Evet kedi insanıyım ama neden? Kediler maması suyu kumu olduğu sürece günlerce evde yalnız yaşayabilir. Bakımı kolaydır. Eğitmeye gelince çok da güzel eğitilirler. Bir köpekten farksızlardır. Dediğinizi dinlemiyorsa siz işi bilmiyorsunuz.. aslında köpek insanıyımdır da. Fakat köpek bakımı zordur. her gün dışarı çıkarmak gerekir. Evde yalnız bırakmaya gelmez. Kısa tatillerde yanında götürmen gerekir. Hadi yazın sorun değil de kış geldiğinde o soğukta yağmurda köpeği dışarıya çıkarmak eziyet gibi gelir. Belki de bu nedenle kediyi tercih ettim.

Kedi de gözünüzün içine bakar. Gelir yanınıza başını yaslar sev diye. Kıvrılıp kollarınızın arasında uyur. Bebekken başını boynuna yaslar nefesini yüzünde hissedersin. Acaip sizin göremediğiniz şeylere kabarır ve komik oyunlar oymaya başlar. Kedi asildir ve kimse onu istemediği bir şeye zorlayamaz. Kedi candır.