Tıbbiyeli Radyo Yayında!

kedi insanı vs köpek insanı

kedi seven banu çiftçi ise köpek seven erol kösedir.
(bkz:özür dilerim)

keramet editi: bu entry yazıldığı vakitlerde banu çiftçi’nin kedisi yoktu. 2017 yılında kendisi kedi sahiplendi ve onu çok sevdi. neden bu kadar geç kalmışım dedi defa kez. eksileyin ulan , ben bu işi biliyorum. eksileyin ulan ben kolay ölmem.
en büyük gruplașmalardan bir tanesidir bana göre birşeyler başarmış egosu biraz tatmin olmuş kişiler kedilere daha yakın hissederken diğerleri köpekleri sever
kedi köpek nedir bilmeyen adamlar
gelip burda özgürlük diye başımızın etini yiyor ya
ayar oluyorum !!!
özgürlük kedilerin araba altında ezilmesi
köpeklerin kuyruğunun koparılması size göre herhalde
kedinin köpeğin yaşam alanını beton binalarımızla çevirdiğimizde özgürlük de bitti
keşke hiç sahipsiz hayvan olmasa
çünkü ben yağmurda ıslanmış ve sevilmek isteyen bir köpek gördüğüm zaman
ağlıyorum !!!
nsl knk olmş mu .d
açıklama yapmam gerekirse sen kedini köpeğini yine gezdir hatta sal dönerse senindir. ama dönecektir görüceksin çünkü sokaklar tehlikelerle dolu. hem sanki kedinin sırtına biniyoruz evde bizden iyi hayat yaşıyor en pahalı mamaları yiyor .s
evi arabayi bobregi satip kedi insanina basacagim versus.

kedi insani saykodur, ne yaptigini anlamazsiniz, kendince bi mantikli aciklamasi vardir her zaman, ama size ikinci sinif bir varlikmissiniz gibi davransa dahi sizi sever. sizi cok sever. kucaginiza basini koyup saclariyla oynamaniza izin verir. hasta oldugunuzda corba yapar. yurttaki gunluk kahvalti hakkini gozlemeye basip sabahin korunde yollara duser, siz gotunuzde pireler ucusur durumda uyurken kapinizi calar, hatta calmadan once arayip uyandin mi diye de sorar. geldim sokagin basindayim, ekmek lazim mi, bisey ister misin marketten alayim mi der. surpriz yapar. disari karsi somurtkan gorunse, insanlar size "ne buluyosun bunda yea" dese bile size bir gulusu vardir ki zamani durdurur.

digeri de kopek insanidir iste. kopek falan sever.
evet kedi insanıyım ama neden? kediler maması suyu kumu olduğu sürece günlerce evde yalnız yaşayabilir. bakımı kolaydır. eğitmeye gelince çok da güzel eğitilirler. bir köpekten farksızlardır. dediğinizi dinlemiyorsa siz işi bilmiyorsunuz.. aslında köpek insanıyımdır da. fakat köpek bakımı zordur. her gün dışarı çıkarmak gerekir. evde yalnız bırakmaya gelmez. kısa tatillerde yanında götürmen gerekir. hadi yazın sorun değil de kış geldiğinde o soğukta yağmurda köpeği dışarıya çıkarmak eziyet gibi gelir. belki de bu nedenle kediyi tercih ettim.
kedi de gözünüzün içine bakar. gelir yanınıza başını yaslar sev diye. kıvrılıp kollarınızın arasında uyur. bebekken başını boynuna yaslar nefesini yüzünde hissedersin. acaip sizin göremediğiniz şeylere kabarır ve komik oyunlar oymaya başlar. kedi asildir ve kimse onu istemediği bir şeye zorlayamaz. kedi candır.
kedileri ve kedi insanlarını açık ara bencil buluyorum. fakat bir şekilde kendilerini fedakar göstermeye çalışırlar kabul etmek yerine.
bana sorarsanız ne kedi ne de köpek insanıyım. hatta bu konuda diğer hayvanların hakkı yeniliyor diye düşünüyorum.
peyami safa fatih harbiye'de kedi insanını doğu ile köpek insanını da batıyla özdeşleştiren çok güzel bir betimleme yapar.

---spoiler---
"neriman düşündü ve bir anda şarklıların kedileri ve garplıların köpekleri niçin bu kadar sevdiğini anladı. hıristiyan evlerinde köpek ve müslüman evlerinde kedi bolluğu şundandı: şarklılar kediye, garplılar köpeğe benziyorlar! kedi yer, içer, yatar, uyur, doğurur; hayatı hep minder üstünde ve rüya içinde geçer; gözleri bazı uyanıkken bile rüya görüyormuş gibidir; lâpacı, tembel ve hayalperest mahlûk, çalışmayı hiç sevmez. köpek diri, çevik, atılgandır. işe yarar; birçok işlere yarar. uyurken bile uyanıktır. en küçük sesleri bile duyar, sıçrar bağırır."
---spoiler---
kedi insanı ders çalışması gereken zamanda notların uzerine yatan, slayt çalışırken klavyeye boylu boyu uzanan, tam uyuması gereken zamanda sahibinin üstüne atlayan, evin içinde köşe bucak kedisini arayan - bu sabah sokağa kadar indim bulamayınca dönünce de ev sahibi gibi odanın kapısında beni karşıladı - dünyanın en pişkin evcil hayvanını seven sabırlı insandır sevin onları.
köpek insanı tarafında bulunduğum kıyaslama ama bu demek değil ki kedi sevmiyorum. sadece köpekle olan duygusal ilişkimiz daha karşılıklı gibi geliyor, kediyse daha çok kendi istediğini alıyor. canı isterse sevdiriyor canı isterse yanıma sokuluyor vs.
kesinlikle başka bir parametreye göre de kıyaslamayı dallandırıp budaklandırmicam. kedi de köpek de cinslerinden, cinsiyetlerinden bağımsız olarak dostlarımız olmalı.
köpekle daha mutlu hissediyorum diye ilerde evimde, bahçemde kedi barındırmıcam diye bir şey yok mesela.
umarım herkes hayvansever olma konusunda aklını başına alır, salak salak şeyler okumak zorunda kalmayız bu başlıkta.
hayvanın insanı olmayı öğrenmeliyiz.
saygılar.

içerik kuralları - iletişim