kedi – Tıbbiyeli Sözlük
görsel
video
her köşe başında her sokakta her an karşınıza çıkabilecek sevimli mi sevimli canlıdır. bir türlü sahiplenmeye fırsat bulamadım. hepsini yirim ben özellikle de tatlı olanlarını.
"Kedi canını yerim senin" lafında geçen, canının tatlı olduğuyla alakalı spekülasyonlara yol açan bir canlı türüdür.
tam anlamıyla evcilleşmemiş ama evlerimizin baş köşesinin sahipleridir kendileri. komiktirler. sizi dinlemez canları ne isterse onu yapar,oraya yatar, nerede isterlerse orada gezinirler. 1 parça iple 20 dk oynayabilirler. yeme alışkanlıkları çok değişken olabilir. hepsi bir yana çok çok çok tatlı canlılardır.
özellikle gün ağardıktan sonra kargaların sorti yaptığı saatlerde kedilerinizi kollayın. balkon veya terasınız varsa özellikle dikkat edin. ankara kedisi besliyordum - doğuştan sağır olurlar genelde- balkonda gagalayacaklardı kedimi zor kurtardım. bu uyarıdan sonra tanım verebilirim.

T: insanın belki de en içli dışlı olduğu hayvan.

 bendeki yerleri çok ayrıdır bu rahmete tam mazhar minik canlıların.

İslamda özel bir yeri vardır kedilerin. peygamberimiz -sav- buyurduğu üzere  kediler ev halkından birisi gibidir ve kedinin artığı dahi necis değildir. ebu hureyre -yavru kedilerin babası mealinde- vardır sahabe-i meşhureden. islam beldelerinde kediler seviliriler ve  insanlardan kaçmazlar . mekke ve medinede gözlemlerim böyleydi diğerlerinde de duyumlarım bu yönde. 

insanla iç içe olduğu için insanların dikkatle dinlerlerse anlayabileceği tarzda mırmırlarla ya rahim , ya rahim zikri çekerler .
[https://youtu.be/WJGxm1lYWxc ~ sahibiyle konuşan kedi] örneğinde görüldüğü üzere insanı hayrete sürükleyen acayip canlıdır. Bu kadar sevimli olmak ona insan tarafından korunup kollanma ayrıcalığı kazandırır. Yine de en büyük kötülüğü insandan görür. Bazı yerleşim yerlerinde sizden kaçtığını görür şaşırırsınız. Muhtemelen eziyet görüyordur.
Beslediğiniz türe göre ilişkiniz değişkenlik gösterir, mesela benim ankara kedim var, koltuğun altındaki elyafı yırtıp koltuğun içinde kendine yer yaptı, o koltuğa oturunca da alttan alttan patiliyor bacaklarınızı .. güneşin doğmasıyla beraber uyanır ve ayak parmağınızı ısırabilir.. akşam gelmiş ohh yattım sonunda beee derken sizi rahatsız Edip yattığınız yere yatmak isteyebilir.. böyle manyak bir kediniz varsa kendinizi evinizde kiracı ,onu ev sahibi olarak görmeye başlayabilirsiniz. Tebrikler artık siz de köle oldunuz.
Saygısız, s.klemeyen, afacan tavırlarına bayıldığım hayvan. Aynı zamanda aşırı şirin, sevecen ve yalaka da olur. Evet kendi kendisiyle çelişir, zaten bu yüzden güzeldir.

Onun isteklerine saygı duymanız gerektiğini patileyerek öğretir size; zamanla değiştirir, uslandırır sahibini.
satanistlerin şeytana benzetmeleri sebebiyle ayinlerinde kestikleri hayvan. hem şeytana tapıp hem de kesiyorlar neden diyeceksiniz, çünkü en sonunda şeytanı da öldürmek gibi bir amaçları vardı sanıyorum, maksat kötülük olsun diye miydi neydi. satanizmle ilgili bir kitap okumuştum da, o çağrışım yaptı.
onun dışında da tanım olarak bayıldığım, hele yavru olanları sevmeye doyamadığım en minnoş hayvanlardan biri.
edit: avatarım olur kendileri^^
Neden bilmiyorum hiç çok çok sevemediğim hayvan. Çok kere denedim ama ya korkuyorum ya da bana pas dahi vermiyorlar. Korkum da direk onların beni korkutmasından kaynaklı. Birbirimizden elektrik alamıyoruz(!)Ama köpek insanıyım. Köpeklerle can ciğeriz. Çoğuyla çok iyi anlaşırım ve sadakat anlayışları beni benden alıyor. Yaşasın köpek insanları! swh