kemal sunal filmleri

(11) süt kardeşler

yapım yılı 1976 vizyon tarihi ise bilinmiyor. türü komedidir. 82 dakikadır.

filmde, osmanlı zamanında bahriye eri olan ramazan ve şaban’ın maceraları anlatılır. şaban bir gün sütannesi melek’ten kendisini istanbul’a davet eden bir mektup alır. melek, konağa gelen ramazan'ı sütoğlu şaban zanneder. ağabeyi hüsamettin'den çekinen melek, ramazan'ın damadı olduğunu söyler. evdeki yanlış anlaşılmalar devam ederken, ev halkı geceleri gulyabani görmeye başlar. gulyabani korkusuyla ev halkı daha da yakınlaşır. tam da bu sırada gerçek damat çıkagelir.

filme ait bazı görüntüler:


çekim öncesi senaryo hazırlığı:


(12) polizeiyapım yılı 1988 vizyon tarihi ise kasım 1988'dir. türü dram, komedi ve politik'tir. 86 dakikadır.

filmde, almanya’da işçi olan ali ekber’in polis kılığına girmesiyle yaşananlar anlatılır. çocukluğundan itibaren almanya’da yaşayan ali ekber, çöpçülük yaparak yaşamını sürdürmektedir. almanlar'la arasındaki farklılıklardan dolayı çevresinde pek tanıdığı yoktur. bir kafede garsonluk yapan babett ile karşılaşan ali ekber genç kadına âşık olur. babett’le ilişki kurabilmek için bir süre çabaladıktan sonra kılık değiştirmeye karar verir. bunun için bir polis kıyafeti giyen ali ekber’in bu olayla birlikte hayatı da değişecektir.

filme ait görüntüler:(13) postacıyapım yılı 1984 vizyon tarihi ise nisan 1984'dür. türü komedidir. 86 dakikadır.

film, adem ve sevtap’ın kavuşmak için verdiği mücadeleyi anlatır. postacı adem ile sevtap birbirini sevmektedir. kısa bir süre sonra da evlenmeyi plânlarlar. fakat sevtap'ın ailesi bu evliliğe karşı çıkmaktadır. sevtap’ın babasını bir telgrafla kandıran ikilinin plânları, sevtap’ın ağabeyi latif’in istanbul’a gelmesiyle suya düşer. fakat ikili evlenmekte kararlıdır.

filme ait görüntüler:(14) köşeyi dönen adamyapım yılı 1978 vizyon tarihi ise bilinmiyor. 84 dakikadır. türü komedidir.

film, zengin olma hayalleri kuran bir adamın hikâyesini anlatmaktadır. adem bir şirkette odacılık yapmaktadır. daima amerika’da bir amcası olduğunu iddia eder. ancak ona kimse inanmaz. hacı isimli zengin bir müteahhidin gecekondusunda kalır. hacı’nın kızı şükran’a âşıktır. şükran ise başka birini sevmektedir. ancak adem'i kandırmak için ona âşıkmış gibi davranır. adem şirketteki bir toplantı sırasında müdürünün emirlerini karıştırınca kovulur. şükran da kendisini kaçırması için adem'i ikna eder. gece şükran'ı yerine annesini kaçırınca hacı onu evden atar. işsiz ve evsiz kalan adem bir sabah amerika’daki amcasından kendisine bir miras kaldığını öğrenir. adem'in zengin olduğunu zanneden hacı ve diğerleri adem'in bir dediğini iki etmez.

filmden görüntüler:(15) salakoyapım yılı 1974 vizyon tarihi ise aralık 1974'dür. türü komedidir. 87 dakikadır.

filmde, yanaşma salako ile ağa'nın kızı emine’nin aşk hikâyesi anlatılır. salako, ağa'nın kızı emine’ye âşıktır. babasının başkasıyla zorla evlendirmek istediği emine’nin kalbi ise eşkıya hamido’dadır. düğün gecesi emine, salako’yu kandırarak dağa kaçar. hamido’ya kavuşuncaya kadar salako’yu türlü bahanelerle oyalar. hamido’ya kendisine kaçtığını söyler ama reddedilir. bunun üzerine hamido, emine’yi babasına yollamak ister. emine, salako ile tekrar dağlara kaçar. sonrasında salako hamido'yu öldürerek köylülerin ve emine’nin kahramanı olur.

filme ait görüntüler:

(16) uyanık gazeteciyapım yılı 1988 vizyon tarihi ise bilinmiyor. türü komedidir. 90 dakikadır.

filmde, savaş muhabirliği yapmaya çalışan başarısız bir gazetecinin yaşadıkları anlatılır. ali, bir gazetede muhabirlik yapmaktadır. beceriksizliği yüzünden yazı işleri müdürüne ve gazete çalışanlarına zorluklar yaşatır. bir gün bir şike olayını araştırmak üzere görevlendirilir. araştırmalarından hiçbir sonuç elde edemez. bu yüzden çalıştığı gazeteden kovulur. kız arkadaşı ayşe ise onu kendi çalıştığı gazetenin savaş muhabiri olması için ikna eder. ülkenin içinde bulunduğu kritik durumdan dolayı sınır köylerinde araştırma yapmak üzere görevlendirilir. ancak ali için bu görev heyecanlı bir oyuna dönüşür.


filme ait görüntüler:

(17) koltuk belasıyapım yılı 1990 vizyon tarihi ise kasım 1990'dır. 86 dakikadır. türü dram ve komedidir.

filmde, dürüst bir memurun belediye başkanı olmasıyla gelişen olaylar anlatır. zühtü, işinde ve aile yaşamında dürüstlüğü ile tanınan bir memurdur. ailesiyle sıradan bir hayat yaşarken belediye başkanlığına getirilir. başkan olunca rüşvet başta olmak üzere sorunların üzerine gider. fakat bu ve buna benzer konularda partiden uyarı alır. bu nedenle zühtü de düzene uyum sağlamak zorunda kalır.yaşananlar zühtü 'nün ailesinin nasıl bir değişim geçirdiğini fark etmesini sağlayacaktır.

filme ait görüntüler:hakiki türk sineması'nın en güzel en anlamlı filmlerinden bir demettir. inceden inceye sosyal yapıdaki kusurları yakalayan, düşünmeye sevk eden filmlerdir. bu filmlerin 'villain'leri yani kötü adamları genelde zengin ağa rolünde ali şen veya patron rolünde şener şen'in hayat verdiği karakterlerdir ve bu tiplemeler bizim toplumun cahil kesiminin şark kurnazı ve üçkağıtçı yapısına göndermelerle doludur. burada kemal sunal'ın oynadığı karakterler ise hep saf, içi iyilik dolu fakat bu kötü niyetli adamlar tarafından kullanılmaya, kandırılmaya müsaittir. fakat olaylar silsilesinde kemal sunal'ın saf karakterleri bilmeden sonuçta kendilerini hep bu sinsi adamlardan daha üst seviyede bulur. mesela şöhreti yakalar, evliya ilan edilir veya birden zengin olurlar. bunu gören ve ona hep kötü davranmış bu üçkağıtçı karakterler de birden ona karşı çıkarları gereği güleryüzlü ve kibarca davranmaya başlarlar. burada da yine bu toplumun kanayan yarası olan içten pazarlıklılığımız anlatılmaktadır.
en bu senaryolar kadar, kemal sunal gibi büyük bir ustanın müstesna oyunculuğunun da verilmek istenen mesajların aktarılmasında başat rolü oynadığını belirtelim.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim