kendi tarihimiz boyunca ezilen tek grubun aleviler olması – Tıbbiyeli Sözlük
Özellikle faşizan kürtlerin iddia ettiği gibi kürtler tarih boyunca ayrımcılığa baskıya uğramamıştır tüm tarih boyunca ezilen tek halk aleviler olmuştur.madde madde örnekleyecek olursak

1)bi çok sünniye göre onlar gayri müslimdir

2)mum söndü,her yemeğe tükürmeleri gibi aslı astarı olmayan iftiralara maruz kalırlar

3)özellikle yavuz döneminde soykırıma varacak dercede katledilmiştir

4)sivas maraş olayları

5)son dönemde gelen suriyeli yada isid mensubu kişilerin alevi köylerine yerleştirilmesi

6)bizzat gözlemlediğim alevi köylerine herhangi bi yatırımın(yol gölet v.s)yapılmaması yada diğerlerine nazaran geç ve kötü yapılmaması

7)sünnilerin çoğunlukta olduğu bir çok mahallede kendi inancını saklama gereği duyması

Not:kendimde bi sünni olarak gözlemimi yazıyorum herhangi bi provakatif amacım yok
Bir kere sana önce kaba bir ders vermek gerekiyor.Irk kavramı ile din kavramı arasındaki farkı bilmiyorsun.Irklar: türkler,kürtler,araplar,çerkezlerDini gruplar: sunniler,aleviler,ateistler,zerdüştler,hristiyanlar...Şimdi alevi diyorsun da, Alevîlerin büyük çoğunluğu aynı zamanda kürt. Zaza dediğimiz insanlar alevilerin büyük çoğunluğunu oluşturur. Zazaca kürtçenin beş lehçesinden biridir.

Kurmanci,zazaki,sorani,gorani,lorani.

Sunni kürtlerin çoğu kurmanci konuşurken alevi kürtlerin çoğu zazaki konuşur. Diğer lehçeler ise iran,ırak,suriye kürtleri arasında yaygındır. Örnek vermek gerekirse Selahattin Demirtaş alevidir,zaza kürdüdür.Sonuç olarak başlık teknik olarak bilgi eksiği ile yazılmış,hatalidir. Aleviler en çok zulüm gormus halklardandır,ama onların da çoğu Kürttür. Sorun burda şu ki, asimilasyon politikası batıya gelmiş alevilerde işe yaramış ki çogu kendini Türk sanıyor. Ancak memleketleri olan doğu vilayetlerindeki halk her şeyin farkında. Neyse benden bu kadar,bugun de size yeni bir şey öğretmiş olmanın verdiği gururla gidiyorum.
Her azınlık grubun yaşadıgı "inferiority" kompleksini bizim toplumumuzdaki aleviler yaşamakta. Azınlık olmanın verdiği bu "eziliyoruz" anlayışı sadece zihinlerindeki kurgudan ibaret. Zulmü azınlık görünce bağrışmalar yüksek oluyor. Dışınızdaki mezhepsel ve ırksal etnisite hiç mi zulüm görmemiş?
kurgudan ibaretmis.lan adamları yaktınız be yaktınız vicdansızlar.aleviler ne zaman sünnileri yaktılar,sünninin kestiği et yenmez dediler.
alevilerin ezilmesini tüm sunnilere yıkmak haksızlık olur. alevi bir aileye mensubum ve köyümuzun halkı yıllarca Sünni köylerle dostane ilişkiler kurulmuş kardeşçe yaşanmıştır. ne zamana kadar? 70-80 lerde ortalik karışıp aleviler sunnilere sunniler alevilere karşı kiskirtilarak. kardeşçe yasayan insanlar birbirine dusman kesilmiş. ve bu dış güçlerin etkisiyle olmuş. ve maalesef bu kışkırtmaların neticesinde Sivas'ta, Maraş'ta cok acı olaylar meydana gelmiş. bunları çabuk gaza gelen birtakım bağnaz insan ve bunları kullanan ajanlar yapmıştır ve maalesef bu vahşice olaylar alevi sünni ayrılığını koklestirmis.

alevilerin kafir olduğu konusuna gelirsek, benim tanıdığım anadolu alevilerini islam sınırları içine dahil etmek zordur evet. tamamen islamdan baska bir inanışları var ancak onceden boyle değilmiş. bizim atalarımız namaz kılar Kur'an okurmus ancak şimdiki yeni nesil alevilere bakarsanız çoğu deisttir.

ve bunlar benim ailemde gozlemlediklerim, bes vakit namazını kılan allah'a ve peygamberine iman eden aleviler var, onlara kimse bir sey diyemez.

Diğer kafir hükmünde olan alevilere gelince, oldurulmeleri mi gerekir? Hayır. Peygamberimiz yahudilerle dahi dostane ilişkiler icinde yaşamıştır. bariz bir şekilde islama düşmanlık etmediği, Müslümanların canına kastetmedigi,barış istediği hiçbir durumda kafirler öldürülmez. Dolayısıyla, alevilere yapılan bu ayıp sadece cahil bir gruba aittir,ehli sunnet muslumanlar bundan sorumlu tutulamaz.
bir kere sana da ince bir ders vermek gerekiyor.din kavramı ile mezhep kavramı arasındaki farkı bilmiyorsun.dinler: müslümanlık, hristiyanlık, budizm, yahudilik gibi.mezhepler: şiiler, sunniler, katolikler, protestanlar,şafiler...şimdi alevi diyorsun da alevilerin büyük çoğunluğunu türkler oluşturur ki genellikle bölücü faaliyetler içinde girmediklerinden toplum içinde yadsınmazlar ve göz önünde olmazlar.zaza dediğin insanlar kürt olmayıp zazaca da bir kürt lehçesi değildir, fars bölgesi dillerindendir ve hem farslarla hem kürtlerle hemde türkmenlerle çok yakın kültüre sahiptir.üstelik zazaların büyük kısmi alevi değil sünnidir.örnek vermek gerekirse necati şaşmaz sünnidir ve zaza türküdür.sonuç olarak teknik açıdan klasik bir kürtçü dezenformasyonudur,şaşırmadık.mağdursun da mağdursun onu da biliyoruz,dövlet siye bahmir,dövlet bizi asimile edir,bunları da ezberledik.tamam istanbul'u da kürtler fethetti yavrucum fatih'in babası nusaybinliymiş,erzurum'da ruslara direnen nene hatun varto'dan gelmiş, la kazım karabekir aslen kobani'li, atatürk'te silopi'den selanik'e göçmüş.tanım: tamamen katılmasam da kabaca doğru bulduğum önermedir.