Afgan asıllı amerikalı , 1965 doğumlu yazar.

2si muhteşem 3 romanın yazarıdır kendileri. (sonuncuyu bir türlü okuyamadım diğerlerindeki sürükleyiciliği yakalayamadım)

İlk romanı: `uçurtma avcısı`

Emir ve hasan adında Kabil'de yaşayan iki çocuğun üzerine kurulmuştur hikaye. Hayatta her şeyi yaşayarak tecrübe etmemize gerek yok , işte bu nedenle yazarın muhteşem anlatımıyla acısını içinizde hissedeceğiniz , gözleriniz dola dola okuyacağınız tek derdi aşk hikayesi falan olmayan insanı pek çok açıdan elen alan , bu nedenle bu kadar "gercek" olan bu romanı okumalısınız.

İkinci romanı: `bin muhteşem güneş`

Bin muhteşem güneş benim favorimdir. Bu sefer anlatılan kadınların hikayesi olduğundan mı yoksa yazar ilk kitabının ardından kendini baya bir geliştirdiğinden midir bilinmez ama kimseler geçemez onu.

"Bu kentin ne çatılarını ışıldatan ayları sayabilirsin,

Ne de duvarlarının gerisine gizlenen bin muhteşem güneşi." Saib-i TebriziVe üçüncü romanı: `ve dağlar yankılandığında`
İnsan yaşamadan bu kadar acıklı şeyleri nasıl yazabilir sorusunu aklıma düşürdüğünden hayat hikayesini merak ederim. Bütün kitapları ağlatır gözümüzü kapadığımız, bu kadar da olmaz denilen dünyanın gerçeklerini gösterir.
Uçurtma Avcısı kitabını ilk çıktığı zamanlar okumuştum yaşım mı tutmadı öyle değildi dünyadan mı habersizdim çok etkilenmiştim

- nasıl ya insan denen maHluk bu kadar kötü olabilir mi ?

- yok canım

- yazar nereden biliyor ki bunları ?

- acaba yaşadı mı ?

- öyleyse çok kötü insanlar gerçekten var !
'bin muhteşem güneş'i okurken hüngür hüngür ağlamıştım, o denli etkilemişti beni.

'bin muhteşem güneş' ve 'uçurtma avcısı'ndan sonra çıkar çıkmaz 've dağlar yankılandı'yı okudum. Ancak şunu söylemeliyim ki yazarımız iki kitabında çıtasını allahuekber dağlarına çıkarttığından bu eserin güzel bir yanı olmasına rağmen 'olmamış ya bu' dedirttiriyor.
uçurtma avcisi kitabıyla bir muhtesem gunesi resmen raflardan indirten yazar. ucurtma avcisi ileride klasiklerde olacak kesinlikle o yuzden hemen okumalisiniz
UÇURTMA AVCISI İLE HÜZNE BOĞDU BENİ, HARİKA YAZAR. PAULO COELHO GİBİ DANGALAKLARI BESTSELLER YAPAN MALLARA DUYURULUR.
Okuduktan sonra oturup bin kere düşündüren hayatı sorgulatan harika kitapları olan harika yazar..
Ucurtma Avcisi adli dram iceren romanin yazari. Bi arkadasimin tavsiyesiyle okudugum ve beni etkileyen nadir kitaplardan biri olmustur Ucurtma Avcisi.
bana kitap okumayı sevdiren yazar.kitap okumayı hiç sevmeyen, öğretmenin zorla ödül ceza sistemiyle kitap okutturduğu bir çocuktum. ilkokul öğretmenim de nasıl kitaplar seçtiyse sağ olsun her okuduğum kitapta daha da soğudum kitaplardan.lisede bir gün nasıl elime geçtiyse uçurtma avcısını okudum. evet ya kitap okumak güzel bi aktivite olabilirmiş dedim. sonra bin muhteşem güneşi okudum ve elimden bırakamadım. dram seviyormuşum da farkında değilmişim meğer swho gün bugündür sınavlardan sözlülerden fırsat kaldıkça bir şeyler okurum. şimdi de alışveriş sepetimde şubat tusunun geçmesini bekleyen kitaplarım var. bitse de okusak.çılgınlar gibi çalıştığımdan değil de insan vicdan yapıyor işte ister istemez.