kırmızı pazartesi

göz göre göre işleneceğini herkesin bildiği halde, engel olmak için kimsenin bişey yapmadığı küçük bir kasabada,bir küçük halkın nasıl bir basiret bağlanması yaşadığını soğukkanlılıkla anlatmış gabriel garcia marquez bu kitabında. ve ilginçtir, katilinden, cinayet sebebi olan kadına, herkese ulaşabilmiştir bu kitabı yazarken. hesaplamalarım doğruysa eğer, olay 1959larda geçmiş.

ah sevgili marquez. sen ne güzel insandın!
daha kitaba başladığınızda sonunda cinayet işleneceğini bilmenize rağmen elinizden bırakamayacağınız kitap
bir takvimde arife ya da bayrm tatili nedeni ile "tatil günü" olduğu belirtilen pazartesi günü.
en büyük spoilerı başta verir yazar adam ölüyor diyerek. ilk defa bu tarzda bir kitap okuduğum için çok garip gelmişti, can yayınları'nın güzel de bir kapak tasarımı vardır kitap için.
en son okuduğum kitaptır. ---spoiler---
nasar'ın öldürüleceğini herkes bilir nasar hariç.halkın bu olaya karşı tutumu ilginçtir.ayrıca tüm ayrıntılar da sanki nasarın ölümünü ister gibi.
---spoiler---
denilen o ki tiyatrosunda oyuncular seyircilerin arasında geziyormuş ve tiyatro öncesi her koltukta ‘santiago nasar seni öldürecekler’ yazıyormuş.
tabi böyle yaparak hem seyirciyi oyuna dahil ediyorlar hem de ‘kitapta anlatılan halktan hiçbir farkınız yok’ mesajı veriliyor.
olur da bir gün giderseniz tiyatrosuna ve böyle bir mesajla karşılaşırsanız aman ha santiago nasar’ı uyarayım falan demeyin adı üstünde tiyatro lan gerçek değil kimse ölmeyecek.swh

içerik kuralları - iletişim