bir çok enstrüman ile tek bir parça gibi hareket etmesini sağlayan müzik türü.
bazen dinlemekten keyif aldığım bazen nefret edebildiğim olay, doğu ezgilerindeki o hareketi bekliyor insan bazen batı klasik müziğinden de :(
son 3 yıldır dinlediğim tek müzik türü. chopin benim hayatımın dönüm noktasıdır.'' bir beste insana bu kadar şeyi nasıl aynı anda bu yoğunlukta hissettirir?'' sorusunu sormama, sözlü müziği bırakmama vesile olmuştur. kendisi benim için klasik müziğin apexidir. mozart,bach, schubert, tchaikovski,beethoven,... hepsinin hayatını okumuş, esrlerini dinlemiş biri olarak chopin bambaşkadır diyebilirim. yine de hepsi üstadımız, hepsini severiz.

(bkz:spring waltz)

(bkz:nocturnes)
klasik müzik kategorisine girmez belki ama bir o kadar rahatlatıcı müzikleri olan enrico morione'nin müziklerini de yazarlara tavsiye ederim. ders çalışırken bir enrico dinlerim bir chopin, bir de neşet ertaş.
müzik burjuvanın elindeki o güzel yıllarda bir çok eser vermiş olan müzik türü. insana sadece bir kaç aletten birlikte çıkan notalarla bir çok duyguyu aynı anda hissettiren müzik..

bazen bir deniz kenarında arkanı ormana vermiş bir limon ağacının kokusunu alıyorsun, bazen karlarla kaplı bir yükseltiden kendini aşağı salıveriyorsun.. gölde ay ışığının yansımasını hissediyorsun o bulutlar ayın önünden çekildikçe.. ya da saf umutsuzluğunu dile getiriyor bazı insanlar.