komünizm

ekonomik sosyal ve siyasi hayat için bir çok öneri sunan bir çeşit ideoloji.

bu ideolojinin temelini özel mülkiyetin olmaması fikri oluşturmaktadır.bu fikir sadece ekonomik olarak değil sosyal olarak da bir çok yansıma elde etmiştir.

içerisinde bir çok mezhep içermektedir (stalinizm marksizm troçkizm vs)

ancak temel olarak `kapitalizm`in insanları kendine bağlamak adına uydurdukları ve deyim yerindeyse kapitalizmin en iyi üretimi olan ideolojidir.

bir fikir üret ki hiç bir işe yaramasın ama bu ne olsun?
sorusuna tam kapak gibi cevap veren bir ideolojidir.

bir çok din(ideoloji) gibi
`gerçek komünizm` diye de bir kavram yok değildir
diyalektik materyalizmi benimseyen görüştür. tez-antitez-sentez mantığına sahiptir. kapitalizmin antitezidir kendisi. sentez sosyal demokrasidir. halkçılık ve devletçilik bu sentezin ürünüdür.
bunu destekleyenler kadıköy'deki marx'çılardır. boş zamanlarında 657yi savunurlar.
sscb örneğine bakalım.adamların köylüleri enstrüman çalıyor lan.tamam çok iyi bir sistem olmayabilir ama bu sistemi eleştirse eleştirse avrupalılar amerikalılar falan eleştirebilir.ortadoğulu çomarların komunizm eleştirisinden gına geldi amk.hayır senin ülkende okuryazarlık son 30 senede oluşan kavramken kendi dilini konuşmaktan aciz milyonlar varken ;(( komunizm öcü kaka diyenlerin fabrika ameleleri olması da ayrıca ironik agshsh.komunizm ihtimali bir zamanlar vardı bu hareketin başını da öğrenciler çekti.engel olanlara bakalım kim engel oldu?milliyetçilik ve dincilikle gazlanmış cahil köylülerin cahil çocukları engel oldu yani o dosya kapandı.bugün tartışmamız gereken sosyal demokrasidir.önümüzde norveç gibi bir cennet örneği var geçmişe takılmayalım geleceğe odaklanalım
anarko–komunizm, komünizm hatta sosyalizm vb. daha ileri idare biçimlerini kötüleyenlere üzüldüğüm kadar kimseye üzülmedim şimdiye kadar. bunların büyük çoğunluğu da 'müslüman kötüdür, islam değil' der ama daha sosyalist bile olmayan birkaç devleti örnek gösterip bu siyasetleri kötüler. bir türlü anlayamadım bu güruhu; zira daha özgür, kontrolün tamamen halkta olduğu, kimsenin çalmadığı, aç kalmadığı, temel gereksinimleri sağlamayı yönetimin asli görevi olarak benimseyen birşeyi neden kötüler ki insan?
güzel kardeşim, 'gomonizm olmasın' diyebilmen için hiçbir sebebin yok; sebep olarak saydığın şeyler komunizmde yok, birileri tarafından sana komünizm bu denilen şeyler.

ha mazoşistleri bir kenara alalım, onlar bunu demekte haklıdırlar. zira bu sistem tam onlara göre.
benimseyen partilerin iktidarda olduğu devletlere komünist devlet denen ideoloji. tıp alanındaki kazanımlarıyla dünya çapında dikkat çeken küba, bir komünist devlettir.
edit:küba tıbbını övecem diye, komünist ülke kalıbıyla bolca karşılaşmam nedeniyle böyle talihsiz bir tanım girmiş bulunmaktayım. bu tip tanımlamaların ne komünizme ne de başka bir ideolojiye hiçbir yararı yoktur. bu konuda beni düzelten yazara, entrysinden dolayı teşekkür ederim.
devleti olamayacak kavramdır. nitekim komünizm evrenseldir. dolayısıyla komünist devlet tanımı yanlıştır. ancak sosyalist devletler varolabilir ki lenin ve troçki 'ye göre yayılmayan devrim yozlaşacaktır. bu nedenle günümüzdeki ve geçmişteki sosyalist devletlere bakarak bir ideolojiyi eleştirmek (artık bunu 2 paragrafla nasıl yapacaksak) yanlış olabilir.
ne güzel demiş george orwell
all animals ara equal but some animals are more equal than others
3-5 tane anarşikin kurduğu düzen. evelallah güclenemeden çökmustur ve yerin dibinde gömülmüstur yerine halkimizin yasam teminati olan kapitalizm gelmistir.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim