küçük prens

çocuk ya da yetişkin kitabı olarak kategorize etmeden tıpkı diğer kitaplar gibi içinde kendimizi bulduğumuz, yorumladığımız, kendimizce değerli anlamlar çıkarttığımız kitaplardan biridir küçük prens.

~ insan gerçekleri sadece kalbiyle görebilir. en temel şeyi gözler göremez.
antoine de saint-exupéry'nin çocuklar için olan masal kitabı. böyle bir tanım yapsam da sadece çocuklara hitap ettiğini düşünmüyorum. yetişkinler de bu kitaptan birçok şey bulabilirler.

çevirilerden en meşhur olanı sanıyorum cemal süreya-tomris uyar'ınki. her ne kadar ben de o çeviriden okumuş ve gerçekten beğenmiş olsam da kitabın orijinalinde dilin çok çok daha sade ve basit tutulduğunu birkaç yerde okudum. bu kitabı le petit prince yapanın da aslında bu kolay anlaşılabilirliği olduğunu öğrendim.

ne var ki cemal süreya ve tomris uyar da edebi cümlelerle farklı bir yorum katmışlar. yine de diğer çevirilere bakarak nihai karar vermek gerek. o çok yoğun yaşantınızda zihninizde bir durak oluşturabileceğiniz hoş bir kitap bence. kitapta benim en çok sevdiğim pasaj ise aşağıdadır. keyifli okumalar.

"hep aynı saatte gelsen daha iyi olur. söz gelimi öğleden sonra saat dörtte gelecek olsan, ben saat üçte mutlu olmaya başlarım. "
küçükler için yazılmış en güzel kitaptır.
bu kitapla ilk defa 8.sınıftayken tanıştık. okumak için kütüphanede kitap arıyordum, göz kırptı. aldım. çevremdekiler bunu mu okuyacaksın der gibi baktı. çocuk kitabıymış. mükemmel bir kitaptı, keşfedilmemişti o zamanlar. bir çırpıda bitirmiştim. birkaç yıl önce babam sayesinde bizim de kütüphanemizde yer aldı. her okuduğunuzda farklı anlamlar çıkarabiliyorsunuz.
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim