kulaklık

kulak asılan yer. eğer söylediklerime kulak asacaksanız ben bir kulaklığımdır. bunun gerçek olabilmesi için gereken tek şey söylediklerimi ciddiye almanızdır.
farklı alanlar için üretilmiş farklı tipte modelleri vardır. mesela stüdyoda kullandığınız kulaklıkta *flat özelliğini ararken sahnede bu özelliğe ihtiyaç duymazsınız. vokal kaydında tam yalıtımlı kulaklıklar (müziğin sesi mikrofona yansımasın diye) kullanılırken günlük hayatta açık kulaklıklar kullanabilirsiniz. bas ağırlıklı kulaklıklar mesela günlük hayatta en çok yer alan tiplerdir. bunlarda dip frekansları daha canlıymış gibi gösteren renkli bir spektrum vardır. bu kullanım şekillerine göre kendi alanında iyi olan farklı markalar vardır. ancak bu işin düşünmeden gösterilecek bir erbabı varsa o da sennheiser'dir. gönül rahatlığıyla kullanılabilir hayli hayli işinizi görür.

*flat: ingilizce'de düz anlamına gelen bu kelime ses sistemlerinde, gelen dalgaların sinyal frekansını tam olarak yansıtması anlamında kullanılır. yani frekansları renklendirilmemiş şekilde doğru olarak duymanızı sağlayan özelliktir.

prodüksiyonun mix-mastering aşamalarında özellikle flat tipte monitörler (hoparlör) veya kulaklıklar kullanmak çok önemlidir. bu zamana kadar araştırdığım yerlerde hiçbir sistemin tam olarak flat olmayıp mümkün olduğunca buna yakın olmasının iyi olduğu yazıyordu.
(bkz: mixing)
(bkz: mastering)
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim