kuran değiştirilmemiş tek ilahi kitaptır

tabularını yıkıp, tarafsız bir şekilde, dinlerin gerçekliği konusunu araştıran kimselerin gülüp geçeceği cümle. başlığı okudukça bile bi gülme geliyor, ciddiyetimi kaybediyorum. bunca insanın buna nasıl bu kadar körü körüne inandığını ise aklım fikrim almıyor. bir zamanlar ibadet ederken göklere uçan ben bile o zamanlar kuranın değiştirilmediğine inanmıyordum.
(ebkz: #36566)
ibadet ederken uçarken ki halinle bile zaten imanın bozukmuş senin. allah'ın 1 hücreyi noksansız yaratabildigi gibi kuranı da noksansız, değiştirilmeden bugüne kadar getirebileceğine o gün bile inanmamışsın.

hatamız şu ki; allah'ı insan gibi düşünüyoruz sanki o da bişeyleri gözden kaçırabilir arada bir hata yapabilir gibi...

böyle eksik bir iman ile yola çıkınca 3-5 soru, 1-2 ateist kitap ile yoldan çıkıyor insan...

bu dediğini çürütmek o kadar kolay ki . hicri 1. asırdan kalan kuran-ı kerimler var. araştırırsan eğer bugünkü kuran ile aynı.

bir ayette "ancak müslüman olarak can verin" diyor yani bugün müslüman olabilirsin ama yarın ne olacağını bilemiyorsun dikkat et imanını kaptırma! bu kardeşimiz de buna pek dikkat etmemiş anlaşılan.

allah tekrar mümin kullarından eylesin, üzücü bir durum...
kuran değişmese ne olacak, insanlar anlamadığı, anlamını bilemediği sureleri okuyor, ibadet ediyor.

bir de üstüne üstlük tefsir adı altında allaha değil, resmen kendini alim sanan bir takım din adamlarına inanıyor.

daha fazla konuşmak isterdim ama beni iyice dinsiz imansız yapacaklar o yüzden susuyorum.

not : bu size olan korkumdan değil ( zaten kimse benim imanımı sorgulayamaz ) yeterince kul hakkına girmeyin diye.

(ebkz: #36566) kuranın degistirilmedigine inanmadigi halde ibadet ederken göklere uçuyormuş eleman ne içtiyse artık
kuran bir kere hz muhammedden cok sonra kitaplasmistir, bu bile yeterli.
tabularımı yıktığım da oldu, dinleri tarihleri ile de birlikte araştırdım ama nedense hiç gülüp geçemedim. dört dörtlük bir müslüman değilim, orucu eksiksiz tutmaya çalışıp beş vakiti bırakın cuma namazına bile sektirerek giden biriyim ama vicdanen de kalben de aklen de kuran-ı kerim'in değiştirilmediğine, değiştirilemeyeceğine inandım, inanıyorum, inanacağım.

bilimsel olarak islamiyetin ilk yıllarına ait olduğu kanıtlanmış kuran-ı kerimler ile günümüzdeki kuran-ı kerimler arasında tek bir harfin bile değişmediği görülürken dini konuları irdeleyen insanlara önerim ön yargılarını yenmeleri ve konuyu incelerken kalpleri ile de bakmaları. hakikati böylece göreceklerdir.
şurda yazılanları okudum da gerçekten yazık.bu insanlarla aynı mesleği yapıcaz.daha kendisinden olmayana saygı göstermesini bilmeyen adam yarın öbür gün saygı görmeyi bekleyecek.bu insana can emanet edilecek.emanet edilen can belki de müslüman olacak.o zaman bu düşüncelerinden kendini soyutlayabilecek mi?
inanmıyorsan inanma kardeşim.ne diyor kuran-ı kerim:"leküm diyniküm veliyedin".ama burada veya başka yerde insanların kutsal değerleri ile dalga geçemezsin,geçmemelisin.bunu öğrenemediysen bu yaşa kadar seni yetiştiren aileye de,okuduğun kitaplara da yazıklar olsun.şimdi dalga geçince gerçi marjinal oldun pardon unuttuk onu biz.hep arkandan ne havalı çocuk diyoruz:d
bi siz okuyosunuz,sorguluyorsunuz anasını sattığımın memleketinde.bi sizin kafanız çalışıyor.ama icraata gelince "yae islamda 4 eşlilik var yaee" dan öteye gitmiyor bu safsatalarınız.allah hidayet versin ne diyeyim

edit:iddianızda doğruysanız ispatlayın.getirin farklı bir kuranı kerim gösterin herkese.ama yok siz en çok konuşmayı seversiniz
kur'anın harfleri, kelimeleri, anlamları, ayetleri aynı kalmıştır. kişiye göre değiştirip yorumlanıp düzenlenmesi söz konusu değildir. peygamber inen vahiyleri vahi katiplerine yazdırmıştır. vahiyler hz. ebu bekir'in hilafeti zamanında bir araya toplanmış ve hz. osman'ın hilafeti zamanında da, kitap haline getirilerek çoğaltılmıştır. 100 yil sonra yazilmiş diyen kişi hadis ile karıştırmış olmalı.

kuran değiştirilmemiş ama daha sonra harekeler vs. eklenmistir ki bu da arap olmayan vs.(arap olmayandan kasıt arapça dil bilgisi bilmeden kur'an okumak için sadece harfleri öğrenmek) insanların kur'anı okurken üstün, esre, ötre (e,i,ü) tayinini yapmaktan, kaynaştırma, uzatma yerlerini anlamamaktan kaynaklanan okunuşunu ve hatta yanlış okunmasından dolayı anlamının değiştiğinden harekeler eklenmiştir. (bizdeki şapka olayı gibi örn. kar, kâr)

yani değişme sadece okunuşu belirginleştirme ve kolaylaştırmak için yapılmış kelimelerle ve anlamlarıyla oynanmamıştır. normalde arapça bir metni açıp bakarsanız bu harekeler yoktur. araplar harekeler olmadan, kendi dil bilgilerini bildikleri için harfleri okunuşunu anlayabiliyorlar. yani özetle yazımında kolaylaştırma var ama okunuşunda ve anlamında bir degisiklilik soz konusu degildir.
“kuran değişti orjinal deyil” gibi kıçıkırık youtube videoları ile tersinin iddia edilmeye çalışıldığı, dinin yine bir veya birkaç embesilin yorumlarıyla “aman külliyen yalan, aaaa daha kendi inanmıyor, bu ne be kendi alimi bunu konuşuyor” dedirtilerek en yobazca hareketle kendi iddialarını doğrulamaya çalışanlar tarafından terslenen iddia.

bakın dostlar; dine inanan ayrıdır, din diye anlatılana inanan ayrıdır. şimdi bir adam çıkıp kuran değişti dediğinde bunu bütün müslümanlığa mal etmek de zaten gülünçtür.

çok basit bir mantık kuralım. elimizde 5 form olsun; a b c d e. ve değişim a’dan e’ye doğru olsun. eğer bir değişim varsa bu değişim aynı anda başlayıp aynı anda bitemez. bazı değişimler d aşamasındayken bazıları b aşamasındadır. çünkü değişimin hepsi aynı anda başlamadığından ne yapacak koşarak mı yetişecek? şimdi asıl meseleye gelelim kuran değişti diyorsak eğer bir dostum buyursun beni aydınlatsın; hani bi önceki hani bir sonraki ? ne oldu değişim siz açıklayamayın diye durdu da değişmekte olanların hepsi de yandı mı? sadece elimizde bugünki tüm dünyadan harfiyen değişmeyenler mi kaldı, hadi gidin kumda oynayın ya, bunu kıçı kırık kendini alim sananlarla yalanlayana, tarihin bi başından mi kıçından tutup yorumlayana, elindeki kaynağın sadece kendisini destekleyen “....katli helaldir...” aaaaa baksana katli helal diyor din barbardır diyerek boş yapanlara anlatmak güçtür. dini insanlara mal ederseniz, düşünceleriniz sadece mal insanların süzgeçine düşer. din a hocası böyle dedi b imamı böyle dedi z şeyhi böyle oturdu h alimi şunu götürdü bunu getirdi değildir. o zaman hadi herkes bir şey söylesin.

“2x2=5’tir”
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim