kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti – Tıbbiyeli Sözlük
Akdeniz'de bulunan en büyük üçüncü ada ve Anadolu yarımadasının 65 km güneyindeki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alan Türkiyenin eyaleti niteliğinde olan devletimizdir.1974 yılında rum tarafının yaptığı katliama maruz kalmıştır.onlarca asker ve insanımız yaşamını yitirmiştir.

Teoride ayrı bir devlet gözüksede devlet felan değildir efendim önümüzdeki günlerde türkiyenin daha güçlü olması halinde 82.vilayeti olacaktır.güneyle barış görüşmeleriymiş bırakın bunları hiç bir zaman gerçekleşemeyecektir.Zaten tüm özel ve devletteki çalışan insanların maaşlarını türkiye vermektedir. kıbrıs türkü yaşamını türkiye türklerine borçludur.
Başkanlık sistemi görüşmesi yapacağız diye başbakanımızın takmadığı ama elden gitme tehlikesi olan yavru vatanımız.Ahh be atam sen ki Hatay'ı topraklarımıza katmak için yıllarca uğraştın şimdi senin yerinde olamayanlar umursamıyor bile.
cumhurbaşkanı an itibariyle yaptığı açıklamada, elden çıkarılabilecek toprakları saymıştır.durumun bu hale gelmesi de normaldir. demokrasi demokrasi diyorsunuz da, kıbrıs halkı rum kesimiyle birleşmek istiyor, referandumlarında 'lara varan, rumlarla birleşme oranı çıkıyor. türkiye kıbrıslıların görüşlerini hiçe saymaya çalışıyor, demokrasi nerede kaldı ?
türkiye'nin güneyinde bir cumhuriyet. kıbrıs adasının türkleri tarafından kurulmuştur.
*başkenti: lefkoşa
*dili: türkçe
*nüfusu: 330 bin
*bayrağı:
görsel

*para birimi: türk lirası
*yolda sürüş: soldan
*haritası:
görsel

dünya istediği kadar tanımasa da, yok da saysa, kıbrıs türklerinin devletidir. bu gerçek başta sözde enosisçi loser yunanlar ve adalı katliamcı grekler olmak üzere herkeste büyük bir kuyruk acısı yaratmaktadır.