la vita e bella

1997 yapımı güzide filmdir. hitler almanyası dönemi anlatılıyor. aşk ve sevgi saf, öz haliyle veriliyor. günümüz popüleritesinin yansıtamadığı derinlik ve güzellik ile...
gramofondan çalan alelade bir müziğin insanı ağlatabildiği bir filmdir bu.

"vizigotlar ve örümcekler giremez."
en sevdiğim filmlerden biridir. gördüğüm en iyi baba figürünü barındırır.
(bkz: hayat güzeldir)
her seferinde ismini "herşey güzel olacak" diye yanlış hatırladığım güzel film
türkçesi hayat güzeldir olan çok hoş bir film..

hitler etkisinde ve mussolini yönetimindeki faşit italya krallıiında geçen bir film.

yahudi bir ailede babanın, çocuğunu zulümden fiziksel ve psikolojik olarak korumasını anlatıyor.

sonu ise bir amerikan filmi gibi değil... bu da filme karşı olan hayranlığımı arttırıyor..
en iyi film bu işte.uzatmanın anlamı yok.
yaşım baya küçüktü benim bu filmi izleyişimde. bitakım insanların silah zoruyla toplatılıp hepsine pijama gibi bir şey giydirilmesine anlam veremediğimi hatırlıyorum. filmdeki çocukla babanın neden anneden ayrı tutulduğunu da anlamıyordum. ama savaş ortamını çocuğuna bambaşka bir ortammış gibi yansıtmaya çalışan babanın çabasını çocuk kalbiyle bile hissetmemek mümkün değil. çünkü öyle sıcak bir film bu.
ve anneyi tam bulduğu sıralarda babanın sokak arasında öldürülüşünü gölgesinden gösterdikleri sahneyi de hiç unutamıyorum.. ikinci bir kere izlemedim bu filmi üstelik, baya yer etmiş hafızamda.
uzun zamandır izlemek istediğim ama sırasını getiremediğim film idi. tıbbiyeli sözlük sinema kulübü sayesinde izledim kendilerine teşekkür ediyorum.

bu film beni çok etkiledi be sözlük. schindler's list'ten beri bu kadar içimi acıtan bir film izlememiştim sanırım. yahudi soykırımıyla ilgili ne kadar çok film izlersem izleyeyim her seferinde oradaki doktorlardan en azından birkaçının yardım etmeye çalışmasını istiyorum. içten içe bekliyorum. her seferinde de ayrı bir hayal kırıklığı yaşıyorum haliyle. önceliği zarar vermemek olan insanların böyle şeyler yapabilmesi beni dehşete düşürüyor.

 spoiler!
babasıyla uzun zaman sorunlar yaşamış içimdeki kız çocuğu filmdeki baba-oğul ilişkisini imrenerek izledi. filmin sonuna kadar o duvarın arkasından sürünerek de olsa çıkmasını bekledim be.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim