laiklik

demokrasi için olmazsa olmaz ilkedir. her çeşit inancın yaşam teminatıdır. buna göre din bir vicdan meselesidir. kimse inancını açıklamaya zorlanamaz ve inancı dolayısıyla devlet kimseye pozitif-negatif ayrımcılık yapamaz. bir idealdir çünkü henüz gerçek olamamıştır.

edit: senin inancın sana benim inancım bana. kimse inancını devlete dayatamaz. kişiler inançları dolayısıyla herhangi bir şeye karşı olabilir, ona göre yaşamakta serbesttir. devlet bunun teminatını verir.
bazılarının hoşuna gitmeyen, benim ise hayat anlayışım olan atatürk'ün altı ilkesinden biri.
ülkemizi dünya medeniyeterinin üzerine çıkaracak olan altı temel ilkeden biri. dünyada sınırlı sayıdaki ülkenin anayasasında yer alan ibare. dini konuların hiçbir şekilde devlet düzenine ve işleyişine karışamaması.
laiklik devletin dinden bağımsız olmasıdır.
ilk başta gayet mantıklı geliyor ancak,bir muslumanın laikliği savunması baya ilginç bir durum. zira peygamberimizin sav. ilk işlerinden biri islam devleti kurmak ve allah'ın belirlediği hükümlerle hükmetmektir. ki zaten allah da kur'an-ı kerim'de bunu emreder, insan kanunlariyla değil allah katından gelen kanunlarla hareket edin der. dolayısıyla müslüman olan kur'an'a iman eden bir müminin "din ve devlet isleri ayrı olmali" demesi kendisiyle celismektir.
ha, din ve inanç ozgurluguyse mesele, şeriat hükümleri zaten sadece müslüman olanları kapsar, gayrimuslimler kendi kanunlarına göre yargılanır islam devletinde.
mesele adaletse, müslüman olmayanlara haksızlık yapılmaması ise, zaten adaletsizlik ve kul hakkı en cok sakinilmasi gereken şeylerdendir ve adalet muslim gayrimuslim ayırt edilmeksizin sağlanmalıdır ve sağlanmıştır da peygamberimiz sav. döneminde.
dolayısıyla" hem laik hem müslüman " olmaz arkadaşlar kendimizi kandirmayalim.
laiklik şu an senin ülkenin yaşadığı durumu 90 yıl önceden görüp bir takım tarikat, şeyh dervişlerin bu ülkenin yönetimine girmesin ,bu ülke din adı altında allah kitap adına bir kısmın diğerlerini ezmesin , üç tane adamın din alimi diye çıkıp benim senin hayatına karışıp fetva diye kendi dünyasını sana dayatmasın diye bu ülkeye geldi. bugün bak müslüman alemine en düzgün ülke kim ? laik olan bu ülke tüm islam aleminde öncü kabul ediliyor. biraz okuyalım düşünelim.
demokrasiler için kesinlikle bir gıdım dahi olsa esnetilmemesi gereken ilkedir
asıl itibariyle islama alternatif olması bağlamında bir çeşit dini akım sayılabilir
pek tabi laiklik bir dindir demiyorum fakat günlük hayatı her şeyi ile kapsaması bakımından bir alternatiflik sağlamıyor değil yani

(bkz: hem müslüman hem laik olunmaz)
softa dindarlar laiklik= dinsizlik olarak, modernistler laiklik= alkol içmek, kısa giyinmek olarak tanım yaptığı için başı dertten kurtulmayan ilke.
türkiye'yi ortadoğu bataklığından kurtaran (daha doğrusu ülkenin bataklığa batmasını 90 yıl geciktiren ilke) ve laiklikle beraber yaşanan islamdan dolayı gerçek islam bu değil diyen sürüyle insan yetişmiştir
ne olduğunu kısaca, net bir şekilde şöyle açıklayalım. din yani toplumun vicdani yönü ile devleti iktidar ve bürokrasi noktalarında birleştirmemektir. birleştirirseniz ne olur? bizim ülkemiz için siyasal islam olur. yine bizim ülkemizin tarihi de bu şekilde bir siyasal islam-diğerleri çatışmasıdır. http://tibbiyelisozluk.com/siyasal-islam.html?entry_id=61272
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim