leonardo da vinci – Tıbbiyeli Sözlük
Leonardo di ser Piero da Vinci asıl adı olan ,döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır.

`Da Vinci's Demons` adlı dizide az çok onun hakkında bir şeyler bulabilirsiniz lakin dizinin bir çok tarihi hatası vardır.bire bir gerçek olarak almayınız.
1452 doğumlu italyan rönesans sanatçısı.

Dahilerin var olması için karmaşık şartların bir araya gelmesi gerektiğini kanıtlayan dahi.

Evlilik dışı bir çocuk olduğu için üniversiteye gitmesine izin verilmedi.

Aynı anda çok fazla alana ilgili duyduğu için çoğu işini yarım bırakırdı.

Leonardo da vinci'nin gay olduğuna dair söylentiler var. Bunun en büyük kanıtı olarak da öğrencisi adı altında 30 yıl boyunda yanından hiç ayırmadığı Salai'nin bir tek eser bile vermemiş olmasıdır.

Zamanında kendisinin eserlerinin sergilendiğı tabi ki orjinal değil bir sergiye katılmıştım.o zaman tıp okumuyordum tabi ama yine de yapmış olduğu çizimlere hayran kalmıştım. Şuanda kullandığımız anatomi atlaslarına bakarak da vinci'nin ne kadar zamanının ötesinde olduğunu anlayabiliriz. Ama işin asıl ilginç yanı şudur ki katolik kilisesi ölü bedenleri kadavra incelemeye izin vermediği için , çizimlerini geceleri gizlice mezarlardan çıkarttığı cesetleri inceleyerek yapmıştır.

Bir de normalde sağlak olup sağ hemipleji geçirmesinin ardından sol eliyle resimlerini çizmeye devam ettiği rivayet edilir.

Bir de bilmenizi isterim ki eğer 2. beyazıt izin verseydi şu anda İstanbul'da bir adet leonardo da vinci köprüsü olabilirdi. Hayal edilebilenin çok ötesinde. Mimar sinan'ın eserleriyle leonardo da vinci'nin eseri aynı şehirde. Ancak Istanbul'a yapılmasına izin verilmeyen köprü günümüzde norveç'in başkenti oslo'ya inşa edilmiştir.
Assasins Creed oyununda ,ubisoftun o günün tarihiyle ilgi çekmesi için ezio reisle kanki yaptığı karakterdir.
Sınırda otizm hastası olabileceğini tahmin ettiğim kişidir. Sadece ıq'su yüksek te olabilir ancak zaten tarihe baktığımızda bilimde çok büyük aşamalar kat edilmesini sağlayan şahıslarda hastalıklar bulunmakta
İsmini duyar duymaz aklımda rönesans kelimesini çağrıştıran dahi. Her ne kadar bazı kesimlerce çalışmalarının taklit olduğu/ çalıntı olduğu iddiaları ortaya atılsa da kendine has bir yaratıcılığının olduğuna inananlardanım. Vitruvius adamı, mona lisa, son akşam yemeği gibi mükemmel eserlerin yaratıcısı olmakla beraber, geçen gün hakkında izlediğim bir belgeselde öğrendiğim kadarıyla asıl olarak resim alanında değil, mühendislik alanında yaptığı çalışmalarla tanınmak istiyormuş.
Ek: bir de silver point resim tekniğinde neredeyse kusursuz çalışabiliyormuş.