leyla ile mecnun

geçmiş zamanlarda yaşamış birbirine aşık kavuşamayan(daha doğrusu leyladan mevlayı bulan mecnunun aklını yitirip artık her yerde leylayı-mevlayı-görmesi sonucu beşer leylayı bırakması yüzünden) iki insan evladı. güzel insanlardır. özellikle mecnun. onun yerinde olmayı isterdim leylamı-mevlamı-kendi içimde hissetmek, her yerde onu görmek isterdim. lakin yalan dünyaya o kadar çok kaptırdım ki kendimi kalbim katılaştı artık. leyl'deki karanlığı (bilinmezlik, derin sır) bilebilsem keşke. belki hayatta daha mutlu olurdum...
yayınlandığı zamanda izlememiş olmam ama sözlüklerden ne kadar populer olduğunu gözlemlemiş olmama rağmen heniz yeni birinci sezonunu youtube'den izlediğim dizidir. ismail abi fan'ı olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.
liseden arkadaşım, mezuniyet günü televizyonda leyla ile mecnun var diye ortaokul mezuniyetine gitmemiş. öyle çok severdi. birkaç gün önce bana bir şarkı attı. (bkz: sevdalılar beni anlar)
şarkının içine diziden birkaç diyalog yerleştirilmiş. o kadar güzel geldi ki, ben bu diziyi izleyeceğim ulan dedim. eylülde başlıyorum.
sevgiler.
fuzuli'nin aşık ve maşuk üzerinden sonunda saf aşktan ibaret duyguyu, mertebeyi anlattığı mesnevi tarzda yazılmış hikaye.

ayrıca bunca uzun hikayeyi manzum yazabilen türk dilinin ve divan edebiyatının azameti karşısında şapka çıkarttıran edebi eser.
leyla ile mecnun türkiye’de çok aç olduğumuz absürt komedinin çok güzel bir örneği. dizi televizyonda yayınlanırken birçok kişiden “saçma sapan” lafını duymam bile bunun iyi örneği.
ayrıca göndermeleri çok da alışık olmadığımız türden göndermeler. hangi dizi yayınlandığı televizyon kanalını (trt bi de trt) bu denli cesur eleştirebilir, mizaha dökebilir ki…
leyla ile mecnun ruhunu burak aksak’ın salt para uğruna yazdığını düşündüğüm roman ve de o gemi gelecek gönderisi paylaşanlar törpüledi hep.
ha bi de şöyle bir kitle var ki “abi leyla ile mecnun ya!” “aha erdal bakkal gibi.” “nasıl! hop!” gibi repliklerle diziyi izlemeyen insanları boğuyorlar. (bkz:çok da şey yapmamak lazım)
her şeye çözüm bulan mecnun yetiş ya mecnun
bir yerlerde leyla ile mecnun kavuşuyor bu yüzden oluyor tüm bunlar
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim