leyla ile mecnun

geçmiş zamanlarda yaşamış birbirine aşık kavuşamayan(daha doğrusu leyladan mevlayı bulan mecnunun aklını yitirip artık her yerde leylayı-mevlayı-görmesi sonucu beşer leylayı bırakması yüzünden) iki insan evladı. güzel insanlardır. özellikle mecnun. onun yerinde olmayı isterdim leylamı-mevlamı-kendi içimde hissetmek, her yerde onu görmek isterdim. lakin yalan dünyaya o kadar çok kaptırdım ki kendimi kalbim katılaştı artık. leyl'deki karanlığı (bilinmezlik, derin sır) bilebilsem keşke. belki hayatta daha mutlu olurdum...
yayınlandığı zamanda izlememiş olmam ama sözlüklerden ne kadar populer olduğunu gözlemlemiş olmama rağmen heniz yeni birinci sezonunu youtube'den izlediğim dizidir. ismail abi fan'ı olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.
inanna / iştarın çoban tanrı dumuzi ile olan efsanevi aşkından hareketle kulaktan kulağa uydurulmuş ortadoğu masalı.
iştar ile dumuzi birbirine aşık olur evlenir. dumizi çoban tanrı fakir aç ayfonu yok.
araları açılır. sonra dumuzi yer altına sürgün edilir. sadede yılda bir kez iştar ile cima edip tüm doğaya baharı güneşi sıcaklığı getirmesi için izin verilir*

neyse bu inannanın yanında aslan kaplan bir şeyler var. dumizi'nin de elinde ceylanı var. işte bunun benzeri mecnun'un yanında ceylan leyla'nın yanında kaplan aslan var olmasında görürüz.
liseden arkadaşım, mezuniyet günü televizyonda leyla ile mecnun var diye ortaokul mezuniyetine gitmemiş. öyle çok severdi. birkaç gün önce bana bir şarkı attı. (bkz: sevdalılar beni anlar)
şarkının içine diziden birkaç diyalog yerleştirilmiş. o kadar güzel geldi ki, ben bu diziyi izleyeceğim ulan dedim. eylülde başlıyorum.
sevgiler.
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim