leyla

efsane aşıklardan birisi. arap oldukları söylenir. arap ve fars edebiyatının etkisiyle türk edebiyatında da sıklıkla karşımıza çıkar. aynı zamanda leyla ile mecnun dizisinin leylalarını da kapsayan ifadedir.

+bu çölün alevli kumlarını yalnız leyla'nın gözyaşları söndürür.
-bırak yanayım o zaman dede. onun bi damla gözyaşı, içimdeki alevi büyütür
salak, mal, aval aval etrafa bakan insana söylenilebilinirliği var. ama şekillendi ve lale halini aldı artık.
leyl arapçada karanlık demektir. ilk bakışta sanki kötü bi anlam taşıyormuş gibi gelebilir ama derinlerine indikçe içinde kaybolursunuz karanlığın, karanlığın gizemi bilinmezliği sırları girdap gibi çeker insanı. bazen öyle bi hal gelir ki o karanlıkta ölmek istersiniz, yok olmak sanki bu dünyaya hiç gelmemiş gibi... hiç olmak istersiniz. leyl aslında sırdır, bilinmeyendir,derindir. fuzuli de der bunu şu dizesiyle:

mecnun ile bir mektebi aşk içre okuduk
ben mushafı hatmettim, o vel-leylide kaldı

anlamı:eğer sen aşk mektebini okudun ise
ve leylaya erdin ise bilki leylanın kemâlinde mevlayı bulacaksın ama anlaşılan o ki sen aşka vuslat bulamamış yani leylâya vuslat bulamamışsın aşkta kalmışsın oysa acizane biz şahidizki mecnun yani (ebu kays) leylaya vuslat buldu ama sen ancak kur’an taşıyıcı hammal olmuşsun yani papağan gibi kur’an ezberlemişsin bu sırra vakıf olamamışsın hazreti rêsulullahın
şu muhteşem hadisini anlayamayan taklidi hatimciler işte kendini gerçek sufi (yani kamili mükemmel karşısında ellerinde olmayarak ele verirler (çok okumak yazmak marifet değildir) marifet ledün marifetidir çün marifet kendini bilmektir kendini bilmekte leylayı bilmektir,
leylayı bilmekte mevlayı bilmek tir sen leylayı bilmezsen bu nice emektir :)
isteyenlere bir güzel site
http://kagitkalemsilgi.blogspot.com.tr/2012/03/ben-mushaf-hatmettim-o-vel-leylide-kald.html?m=1
leyla dersleri
şimdi saat leyla ve leyla vadisinde leyla'ya dönüp leyla mezhebine göre leyla kılıyorum. leyla oluyor kıble, leyla oluyor kâbe ve cennet leyla'dır bende.
-sen kimsin?
+mecnun cevaben dedi: leyla
yine soruldu
-nereden geldin?
+mecnun yine dedi: leyla'dan
ve bir daha soruldu
-nereye gidiyorsun?
+mecnun cevaben yine yineledi:leyla'ya

içerik kuralları - iletişim