lilith – Tıbbiyeli Sözlük
mitolojilerde geçen ademin havva'dan önceki eşi,dişi şeytanların anası,belki de ahiret ya da dünyevi ilk feminist sayılabilecek kişi.rivayete göre lilith de adem gibi topraktan yaratılmış.cinsel ilişki sırasında adem üstte olmak isteyince lilith bunu kabul etmemiş,ikimiz de eşitiz aynı topraktan yaratıldık demiş.adem ile araları bozulmuş.ademi üzgün gören tanrı lilith uyarmış,onu mutlu etmesini söylemiş.lilith gel zaman git zaman ,dayanamamış cennetten kaçmış,şeytanla iş birliği yapmış.tanrı da bunun üzerine adem'e eş olarak havva'yı yaratmış.ama bu sefer havva'yı kaburga kemiğinden yaratmış ki adem'in üstün olduğunu anlasın, ona karşı gelmesin, ki nitekim öyle de olmuş.havva ademin kaburga kemiğinden yaratıldı hikayesi de ordan gelmekteymiş.
türk mitolojisinde yeri albastı/alkız olarak bilinir,loğusalara zarar verebileceği bebekleri çalacağı-zarar vereceği düşünülür.umay yani ana tanrıçanın düşmanı olarak bilinir.günümüzde her loğusanın başına kırmızı kurdele bağlanması da buradan gelir.
Lilith üzerinden de feminizme laf çarptınız ya helal olsun.

Ama sonuç olarak feminizm kötü, onlar şeytan woooowwww haram.
musevilik ve hristiyanlık inancına göre adem ile birlikte yaratılan ilk kadın.Adem lilithten kendisine itaat etmesini istemiş ama lilith, ben ve sen aynı şeyden yaratıldık deyip reddetmiştir..Lilith, cehennemin ilk üyelerinden birisi olmuş ve yalnız kalan ademe, tanrı, ademin son kostasından(tıpkı sümer inancı gibi) bir eş yaratmıştır.. bu eş havvadır..Çok ilginçtir ki, ne havva ne de lilith ismi kuran da geçmemekte...

Bazı ayetler son kostaya işaret ediyor ama isim olarak bir şey yok ortada..
Mitolojideki favorimdir kendileri.

Kuranda bahsedilmemesine şaşırmadım. Kadınlara ilham veren bir karakter çünkü. Kadını güçlü gösteren eşit gösteren bir karakter.Bu konuda bana kitap vs önerebilecek var mı acaba? Kuranda geçen pek çok olayın da sümer temeli olduğu söyleniyor. Okudukça aydınlanıyorum, okudukça herşey basitleşiyor, kökene yaklaştıkça kolaylaşıyor.Lilith olur, sümer efsaneleri olur, fantastik mitolojik hikayeler olur..öyle kitaplar.
sümerlerde yaratılan ilk insan olan adam ile beraber yaratılmış dişidir. ama kendini adam ile eş tutar, sözünü dinlemez. erkeklere sataşır. özellikle ayın yedinci günü erkekler için çok tehlikeli imiş. bu yüzden bir dişi cin olmuş. aşk tanrısı inanna'nın ağacına yuva yapıp onu kestirmemiş.