lupus – Tıbbiyeli Sözlük
immün sistemin kendi doku ve organlarını hedef alarak savaştığı, kronik inflamatuar bir hastalıktır. Ayrica (bkz:house m.d)
tanısı için en sık rastlanan bulgularından biri nickim olan (bkz:malar eritem) dir.Kendisi oto-immün hastalıklar içerisinde bir prototiptir.Non mendellian multigenik bir hastalıkltır.Sistemik enflamatuvar bir hastalık olduğu için ateş,kilo kaybı,iştahsızlık gibi bulgular da görünebilir.Behçet hastalığı kadar olmasa da oral ülserler görülebilir.En sık organ tutulumları:böbrek(proteinüriden akut böbrek yetmezliğine kadar gidebilir),akciğer(plevrit,interstitiyal akciğer hastalığı,pulmoner hipertansiyon,pulmoner emboli,shrinking lung sendromu),merkezi sinir sistemi(duygu durum bozuklukları,inme,felç,koma),kardiyovasküler sistem(atheroskleroz ve thromboza eğilim),hematolojik(leukopeni,hemolitik anemi)dir.Romatoid arthritte farklı olarak lökopenisi lenfopeniktir.Tedavisi için corticosteroidler,hydroxychloroquine verilebilir.Böbrek tutulumu için ıv siklofosfamid iyi gelir.
yazdıklarını beğeniyle okuduğum içtenlikle yazan doğal bir yazar. duygusal biri anladığım kadarıyla. duyguları, düşünceleri kendine has. görmeden kendime yakın hissettiğim yazarlardan.
yazarımızın hayat -çevresindeki insanlar- bu aralar çok üstüne geliyor belli ki, yazılarında hüzün var. duygusal olması da tetikliyor gibi bu durumu. kafa dağıtacak eylemlerde bulunması naçizane tavsiyem ki bence gerçekte çok da eğlenceli bir insan, neşeli olduğu zamanlardaki mizahı beni güldürüyor. tıp zor, intörnlük daha zor, tus stresi hayli zor. insanlar da zaten çok yoruyor kimi zaman. ama geçecek ve güzel günler gelecek.
ilk nick6 yazımdır hayırlı uğurlu olsun(*)

tanım: akut nekrotizan vaskülitle karakterize, vücuttaki her organı dokuyu tutabilen bir otoimmün hastalık. immün kompleks birikimiyle oluşur ve tip3 hipersensitivite reaksiyonudur.

(bkz:malar rash)
(bkz:sle)
(bkz:vaskülit)
zavalli dr foreman'in her defasinda ismini telaffuz ettigi ve her defasinda house tarafindan soyledigine pisman edildigi hastalik. Wow kelime oyunu sorusu gibi oldu.
bütün girilerini silip gitmesine üzüldüğüm yazarımızdır. bana çok samimi gelen girilerin sahibiydi, gözlerimiz arıyor kendisini. umarım tekrar dönmek üzere gitmiştir diye ümit ediyorum.
Kelime anlamı olarak "kurt" demektir. Harry Potter evreninde kurt adam olan "remus lupin" ismi de buradan devşirmedir.