malpraktis yapmamak için dikkat edilmesi gerekenler – Tıbbiyeli Sözlük
muayene kağıdına mutlaka meningeal irritasyon bulgusu olup olmadığını yazın.

hakim sizin sözünüze bakmayacak, muayene kağıdına ne yazdığınıza bakacak.
Ne yaparsanız yapın yazılı yapın. Ayrıca zorunluya fln gitmeden hakkımızda önemli kanun maddelerini bir okuyun ki sağdan soldan baskı gördüğünüzde yanlış bir şey yapmayalım. Zira iş davaya kalırsa kimse yanımızda olmayacak.
"yazmamışsan yapmamışsındır" kuralını aklınızdan çıkarmayın. girişimsel işlemlerden önce muhakkak onam alın. hasta yakınlarına doyurucu miktarda açıklama yapın. mümkünse onları kendi tarafınıza çekin ki bir sıkıntı olduğunda işin resmiyete dökülme ihtimalini düşürebilesiniz. yetkiniz dışındaki işlere bulaşmayın. yeterli tecrübeniz, bilginiz kendinize güveniniz yoksa hiç başlamayın üst merkeze sevkedin. bunu yaparken gurur filan da yapmayın. kahraman olmaya gerek yok. tabi en önemlisi bol dua edin. sonuçta tüm bu tedbirler sizi bir yere kadar koruyabilir. hele bu ortamda.
'zorunlu hekim mesleki sorumluluk sigaorta'nızın poliçe bitiş tarihini sık aralıklarla kontrol etmek.mevcut çalışma şartlarında dikkat etmeniz gerekn en önemli şey bu sevgili dostlar.dipnot:sigorta poliçenizin bir nüshasını mutemetlik birimine teslim etmeyi unutmayın.sigorta bedelinin yarısını keyifleri yetince bi ara hesabınıza şeyettiriyolar.
`defansif tıp` konusunda uzmanlasarak olasiligi en aza indirebilen durum. BEN defansif tip uygulamayi tercih etmiyorum bu arada
onam alın

onam alın

onam alın

cerrahi kliniklerde asistan abilerimizin onamı eksik hasta dosyası hazırladık diye ceza nöbeti yazması oldukça haklı bir davranıştır. beni zorla ameliyat ettiler diye dava açılabilir. nitekim bu kulaklar zamanında "bana sormadan beni konseyde tartıştılar" dşye açılmış dava da duydu