marka takıntısı

son yıllarda neredeyse herkesi etkisi altına alan, kesinlikle kalite arayışından değil gösteriş merakından ileri gelen, sosyal medyanın da etkisiyle katlanarak çoğalan acıklı bir durum bu.
satın alınan şeyin maldan daha fazlası oluşuyla ortaya çıkan bir takıntı. bir kıyafet satın alıyorsanız artık kıyafeti değil bir kıyafet imgesini satın alıyorsunuz. bu imge de kafanızda reklamların etkisinde, ünlü suretlerin etkisinde, idol olarak sunular karakterlerin etkisinde veya sizin öyle gördüğünüz herhangi bir şeyden kaynaklı oluşuyor. bu kişiler de imgelerden ibaretler, gerçeklerinin yerine geçmiş imgeler, bir nevi hiper persona (yeni tabir buldum ha, güzel oldu.) kendini içkiye veren, dağıtan, tükenmişlik sendromları yaşayan, intiharın eşiğine gelen birçok ünlü sima imgesinin kendini yok etmesinden dolayı o noktaya geldi belki de.

durum algılarımız üzerindeki bir illüzyondan ibaret. etrafımız zihnimizde uyanan düşüncelerden, duyusal ve duygusal deneyimlerden ibaret değiller mi sonuçta? marka takıntısı da böyle bir şey, zihninizde uyandırdığı şeyi satın alıyorsunuz, o varlığı değil. imgeselliğin gerçekliğin yerini aldığı bir simülasyon bu. o imgeselliğin kendisini yükselteceğini düşünerek alıyor olabilir kişi, o markanın reklam yüzleriyle veya o markayı giyen sınıflarla bir olacağını düşünerek. ye kürküm ye artık ye markam ye.

sosyal medyanın bunun ivmelendirdiği apaçık, üst entride de habbarul'un değindiği gibi. fotoğraflık bir ürün alıyorsunuz sanki marka alarak, fotoğraflarda olan sosyal medya kişilikleriniz için. imgeselliğin apaçık olduğu bir hal bu. instagram fotoğraflarının gerçektekinden çok daha farklı yansıtıldığını biliyoruz. bu işler tamamen gerçeklik katlinden ibaret. uyuşturucuyla bu katlolmuş gerçeklikten kendisini kurtarmak isteyen kaç kişi heba oluyordur bilinmez.

markaların çakmalarını nasıl tanımlarız? sahteliğin üzerine sahtelikle giden bir nihilizm içeriyor sanki. yoksa imkansızlığın doğurduğu bir özentilik olarak diğerinden farksız mı?
makul bir takıntı bence. sevdiğiniz ve kalitesinden memnun olduğunuz mağazaya girip yarım saat içinde alışverişinizi bitirmenize neden olur mesela.
neden bir markaya takmak varken mağaza mağaza dolaşıp vakit kaybedeyim ki?
çoğu zaman etikete ve ürüne verilen para ile ilişkilidir.
 spoiler!
ruhtaki boşlukları yamama yöntemi. tüketim takıntısı, marka takıntısı bunlar hep benzer şeyler. kendini yetersizlikler içinde bulan kişinin kendini önemli ve üst sınıf insan olduğuna inandırma çabaları sonucunda edindiği takıntı. ama o lüks markayı giyince sosyal statü olarak insan bir üst seviyeye yukseliverir, bir anda önemli bir kişi olup çıkar. tıpkı onu giyen diğer önemli kişiler gibi. tabi tahmin edersiniz ki bunlar geçici çözümler. asıl sorunu cozmedikten sonra çöpleri halının altına süpürmeye benzer.

içerik kuralları - iletişim