marmara üniversitesi tıp fakültesi

eğitimini para karşılığında satan devlet üniversitesidir. doğu akdeniz üniversitesi tıp fakültesi öğrencileri preklinik eğitimlerini kıbrıs'ta tamamladıktan sonra stajlarını mütf öğrencileriyle birlikte görmektedir. 50-55 kişilik staj gruplarıyla, gittikçe kalabalıklaşan hasta başı uygulamalarıyla eğitim ve öğretim kalitesinin düşmesi ve okulun asıl öğrencilerinin mağdur olması ise ne yazık ki kimsenin umrunda değildir.
araştırma hastanesinde bir sürü merdiven ve asansör olan tıp fakültesidir.
başıbüyük sağlık bilimleri yerleşkesinde diş ve sağlık bilimleri ile birlikte yer alır. yerleşkeye e-5 ten km41 adında ring vardır. ayrıca 19h otobüsü yerleşkenin içinden geçer. yerleşke gittikte gelişmektedir (beklenen hızda değil). yerleşkenin içinde yeni bir hastane yapılmaktadır. yakında açılacak olan hastaneyle birlikte marmara tıp iki hastaneli bir tıp fakültesi olacaktır.(şu an faaliyet gösteren hastanesi pendik-kaynarca'dadır.)
ön edit: bu mesajı yazali 2 yıla yakın zaman oldu artık düzenleme ihtiyacı hissettim. eski metinlerin üstüne yeni yazdıklarım oldu. karışık gelebilir içeriğe odaklanın.
marmara tıp fakültesi hakkında yazılan çok az şey var. özellikle şu an tercih döneminde olanlara yardımcı olur umarım bu yazı.
bu yazıyı okuyorsan muhtemelen anadolu nun bağrındaki bir şehirden daha önce en fazla sadece gezmek için büyük şehre gelmiş gitmiş birisin. işte yazıya tam buradan başlayacağım. arkadaşlar istanbul korkunç büyük bir şehir. bir ucundan diğer ucu normal trafikte 4 5 saat sürebilir. abartmıyorum, sadece köprü trafiği en az 30 dk'nızı yer her zaman. durum böyleyken nerede kalacağınız istanbul'da çok çok önemlidir.
ben özgür bir hayat yaşayacağım öğrenci evi olsun uçayım kaçayım diyorsanız yüklü bir cüzdanla gelin. 3 kişi eve çıkan arkadaşlarım kişi başı en en az asgari ücreti görüyor(olmaz demeyin her şeyi dahil edince gidecek para en az bu kadar)
kiralar 1300-1400 ten başlar burada ahır gibi bir yer bulmadıysanız. yani aylık elinize iki bin liradan az geçiyorsa ilk sene kesinlikle eve bulaşmayın derim hangi fakülte olursa olsun. en azından ne nerede ucuzdur onu öğrenin ilk sene yurtta kalıp.
marmara tıpın yurtları yoktur. projede var ama en az 10 sene sürer yapılması. kızlar için göztepe ana kampüste (45 dk uzaktaki ana yerleşke) yurt var ama rezalet. 6 kişilik oda 30m2 bile değil. özel yurtlar yemeksiz 4 5 kişilik oda genelde asgari ücretin 1/3 unden başlar ama yemek falan olmaz özel yurt genelde çok sıkıntılı. ee ne kaldı? kyk kaldı. ilk sene için naçizane önerim kyk’ya girin. (erkek yurdu 5 km uzakta kız yurdu 20-25 dk mesafede) hem paranız size kalir hem geniş cevreniz olur hem de hayata alisirsiniz.
şimdi gelelim okul sistemine.
birçok tıpta geçme notu 60-70 civarıdır ama burada 45. fakat sınavlar o kadar zor olur ki 70 80 aldıysanız 3,5-4 ortalama getirir size. baska fakultelerin sorulari genelde tus formatında olur su ligamentin altindan hangi sinir gecer gibi mesela. ama bizde amerikan board sinavlari gibi uzuun uzun vaka sorulari oluyor genelde. vay efendim attan düştü adam ilk bir sey hissetmedi birkac aaat sonra surasi uyuştu ne olabilir gibi. ayrıca sistemde final yoktur. yani sene sonunda tüm komitelerin olduğu o iğrenç sınav yoktur. sene içinde tüm sınavları verip 2,0 gano üstündeyseniz sınıfı geçersiniz. ayrica diyelim sinifta kaldiniz. sene tekrari yaparken bir sinav verdiniz gano 2.0 üstüne çıktığı an üst sınıftan ders alıp en azından yarim döneminiz geri kurtarabilirsiniz. ayrica mesela 5 komiteden 2sini vermistiniz onlari tekrar almaniza gerek yok. verdiğiniz sinav biter gider. en öğrenci yanlisi sistem olabilir türkiye'de.ama dedigim gibi, çıkmışlar elimizde olmuyor ve cok cok zor. bir de
sınavlarda baraj sistemi vardır. yani anatomiden 10 soru varsa en az 5 tanesini yapmak zorundasınız mesela 4 doğrunuz varsa sınavda 1 tane alır 3 net olur. 2 doğrunuz varsa 3 tane de kaybedip -1 puan alırsınız(bkz: komiteden baraj yemek). ki bu da işi çok zorlaştırır. cerrahpaşa’daki hacettepe’deki arkadaşınız zor olan ders kalsın diğerlerine bakıp not kasayım derken siz hepsine bakmak zorundasınızdır. bir de
icp sistemi vardır. başka hiçbir fakültede benzeri bile yoktur. okul size araştırma yapmayı zorunlu kılar. yani her sene mutlaka ve mutlaka bir araştırma yapmak zorundasınızdır. üstüne eğilirseniz uluslararası dergilerde yayımlatabilirsiniz. amerikaya bile araştırmasını sunmaya giden arkadaşlarımız oldu… ayrıca bu icp içinde sizlere kimi zaman film izlettirerek kimi zaman sosyoloji ve hekimlik etiği üstüne dersler vererek bunlarla ilgili kompozisyon-rapor yazmanızı isterler. bir de bu icp derslerinde hekimliğe giriş sınavı yapılır üstüne. tiyatrovari giren hastaya gülümsemezseniz bile sınavda bırakabilirler. normal sinavlar arasinda bir de bunlar illallah dedirtiyor ama almanya ya gidecek arkadaslar hic zorluk yasamadan akreditasyon alarak gidebildi bunlar sayesinde. ne film izlicem tus calisirim diyebilirsiniz ama almanya italya giden arkadaslarim sadece dil öğrenip gittiler çalışıyorlar orada.
okul ingilizcedir. hocalar tamamen ingilizce anlatır. hocaların ingilizcesi %70 gayet iyidir. türkçe olan dersler var mı? evet var. sutur enjeksiyon gibi pratik dersler de ve modülde türkçe işlenir.
modül demişken her sınav dönemi 3 4 vakalık modül dersleri olur. elinize hasta raporları gelir ve 15 20 kişilik gruplar haklinde başınızda hoca (sadece zorda kalırsanız yardım ederek) sizi yönlendirir ve olayı çözmeye çalışırsınız. 4 oturum sürer. her ders sonrası bilmediğiniz yeri siz araştırırsınız. bana kalırsa en öğretici dersler bunlardır. çünkü mesela hoca diyor ki hastanin şunu var me istersin ne yaparsın? diyelim su testi isterim hocam neden istedin neden yaptin neden neden? bir nevi dahiliye hastabasi egitiminin ilk senelerdeki hali...

hastanesi istanbulda değildir. evet. resmen kocaeli ve istanbul arasındaki ölü bölgededeir. kadıköy e 1 saat sürer en az normal şartlarda. bu açıdan sosyal hayatınız son bulması muhtemeldir. ilk 3 sene ev tuttuysanız bir de taşınmakla vs uğraşırsınız. hatta hazırlık da göztepe de oldugundan 3 kere taşınan arkadaslarim oldu. bunlar hep masraf, ugras, cile unutmayin ki...
hastane eğitimi inanilmaz iyi. unutmayin capa cerrahpaşa gibi 500 kisi degiliz. azicik oturup calisirsaniz hocalar hemen sizi tanir. hatta kax defa odasina cagirip kahve ismarlayip hal hatir sordu kimi hoca bana. bir suru arkadasim hocalarin kendi arastirmalarina girdi, isimleri makalelerde geçti. hatta birkac arkadasimi hocalar almanya'ya amerika'ya yolladi. yeter ki çalışın, azıcık sıyrılın fakultede. en azindan 3.0 ganosu olana coook firsat sunuyor okul. vaka olarak istemediğiniz kadar çok görürsünüz çünkü sadece ist değil hem istanbul hem kocaeli hem bursanın hastalarına bakarsınız. şöyle bir gerçek var. istanbul anadolu yakasinda en son refere hastane marmaradir. marmaradan sonta sevk edilecek baska hastane yok. avrupada da bu okul capadir daima. bir de hastane kaynarcada, bicaklamalar silahli catisma trafik kazalari nadir kanserler bazen hocalar bile sasiriyor kitapta bile olmayan hasta geldi diye .yanliiiz tus başarısı rezalet. okul köpek gibi calisitiyor sizi. tamam öğretiyor ama tus kazanan cok az. yurtdisina eoey giden var. ama tus icin ozellikle son sene bos birakmalari gerekiyor ve marmarada asla bulamazsiniz. benim icin klinik egitim degil tus onemli diyorsaniz baska yer bakin..

hazırlığa mümkünse kalmayın. kursları falan var. bir şekilde atlayın proficiency sınavını. pişman olursunuz yoksa.
ilk 3 sene maltepe başıbüyük. son 3 sene pendik-üst kaynarca taraflarındadır.
tus başarısı düşüktür. çünkü son sene cerrahpaşada herkes kütüphanede çalışırken siz köpek gibi internlük yaparsınız. kanımca türkiye’de internlükte en zoru marmaradır. çünkü aşırı hasta var ama mevcut 180 kişi. yani ankara tip hacettepe falan da zor ama en azindan daha kalabalik. nobet tutmaktan ruh gibi dolaniyorsunyz en sonunda.

yurtdışı düşünüyorsanız marmara tertemiz yarar derim. yok ben tus istiyorum uzman doktor olup bırakırım hatta pratisyen olurum yeter diyorsan tutuyorsa çapa cerrahpaşa yaz derim.hatta anadoludaki herhangi bir tip fakultesini

son defa söylüyorum. unutmayin istanbul çok pahalı bir şehir olacak. ömrünüz yollarda geçecek. bir arkadasimla bulusayim derken resmen şehirlerarası yol gidiyorsunuz 1 saat gidis suruyor sadece. bunları düşünerek göze alarak gelin.
sorusu olan mesaj atabilir.
universite hastanesinde kacuv faaliyet gostermektedir. pediatrik onkoloji birimindeki cocuklara buradan selam olsun. sizi ozledim.
kadın düşmanı öğrenci yetistiren fakülte. insanların buradan yetisen bir erkek doktora muayene olurken en az 2 kez dusunmesi gerekmekte olan fakültedir.

aynı şekilde buradan yetisen iş arkadaslarina da dikkat edilmesi gerekmektedir.
iyidir, hoştur ama ne kadar eksilerseniz eksileyin kripto fetöcü yuvasıdır.
marmara bölgesindedir, üniversite falan değildir, tıp olduğuna sözüm yok, fakülte oluşu mecburiyettendir.
istanbul'da olduğu için puanı kısmen yüksektir, bu yükseklik niteliğinden değil, istanbul'da oluşundandır.
şahibeli diplomanın adresidir.
diplomanın olmadığını itiraf edemeyecek kadar korkak akademisyen!ler barındırmaktadır.
mezunu olmak bir ezilmişlik sebebidir.
yazmayın, gitmeyin, önermeyin!
yazmaz, yazdırmaz ve önermezseniz, gencecik insanların hayatına-geleceğine katkı yapmış olursunuz.
mektebi tibbiyeyi sahanenin asıl yeri olan haydarpaşa kampüsünü sağlık bilimleri uniye kaptırmış yazık olmuş. ekol olarak mektebi tibbiyeyi şahane ruhu çapada devam etmesine rağmen lokasyon olarak sbü tıpta. sbu tıp da kendini mektebi tibbiyeyi şahane ilan etmiş burayi ele geçirdikten sonra.

içerik kuralları - iletişim