maskülizm – Tıbbiyeli Sözlük
Başlığa ön yargılı insanlar gelmesin öncelikle,maskulist insanların yaptıkları maskulizmi ilgilendirmez.Sosyalist teorisyen Ernest Belfort Bax öncülüğünde kurulmuş bir düşünce akımıdır . Erkeklerin hakları ve kadın erkek eşitliği üzerinde durmustur. Kuruldugu dönemde daha çok muhafazakar kesimlerin desteğini almış olsa da, şu sıralar yükselmesinin haklı olduğu akımdır. Feminizmin tam tersidir,bir düşünce akımının tersi olan akım da aktif olmazsa adaletten söz edemeyecegimiz dusuncesine sahip birisi olarak bu akımın da tanımını girmeyi borç biliyorum.Feministler kadar maskulistlerin gorusleri de dikkate alınmalıdır. Ölü bir akım da olsa...(bkz:feminizm)
feminizmin aksine türkiye'de hiç aktivitesini görmediğim akımdır. sanırım ülkemizde -genelde- haksızlığa uğrayan ve kabul görmeyenler ''kadın'' olduğu için gerek duyulmamıştır.fakat bir feminist olarak ülkemizde maskülistler de olsun isterdim.
#22714. Doğru tespit. Kadının çalışma hayatında daha aktif yer almasının doğal sonucu da diyebiliriz. Sanayi devrimi sonrası fabrikalarda çalışan kadınlarda eskiye göre ciddi değişiklikler gözlenmiş,bu kadınlarda menstrual döngü düzensizlikleri çok rastlanmış. bununla ilgili araştırma yapılmış hormon düzeylerinde ciddi değişiklik görülmüş. Aynı psikolojik ve fiziksel şartlarda bulunmak organik değişiklikleri dahi beraberinde getiriyor.
feministlik ve maskülistlik birbirinin zıttı olduğu düşünüldüğü için birbirinden nefret eden oluşumlar olmak zorunda değil. tıpkı kadın ve erkeğin birbirinin taban tabana zıttı olmadığı gibi. bunlar birbirini tamamlayan şeyler. eğer kadın ya da erkekten birini aşağılayıp diğerini yüceltirseniz, siz de aşağılık olursunuz. her oluşumun içinde iyiler ve kötüler var. her akımın içinde , dahil oldukları ideolojiyi kötüye kullananlar var. '' genelleme '' yapmak diğerlerine haksızlık olmaz mı?her feminist aynı değil, kabul ediyorum. zaten bu yüzdendir ki feminizmin onlarca alt dalı var. şöyle ki:Ayrılıkçı feminizm

Ekofeminizm

Eşitlikçi feminizm

Fransız feminizmi

Radikal feminizm

Liberal feminizm

Lezbiyen feminizm

Marksist feminizm

Sosyalist feminizm

Pop feminizm

İslamcı feminizm

Ruhsal feminizm

Maddeci feminizm

Postmodern feminizm

Varoluşçu feminizm

Pro-seks feminizm

Post-Kolonyal feminizm

Amazon feminizm

Kültürel feminizm

Anarka-feminizm

Üçüncü Dalga feminizm

Kadınizm/Kadıncılıkayrıca;kadın ya da erkek değil ''insanız'' diyen sayın yazar... maskülizmin adaleti savunduğunu söyleyip feminizmi yerden yere vurarak, feministten nefret edip maskülizmin ''adaletçiliğini'' savunmak komik değil mi? eğer bir ideolojiden bahsediyorsanız hakkını vermelisiniz. ben bir feminist olarak kadın ve erkeğe adaletli yaklaştığımı düşünüyorum. siz kendiniz için bunu söyleyebilir misiniz? ''kadıncılık'' için nefret söylemleri savurup '' hadi maskülist olalım, yaşasın adalet! '' deyince gerçekten adaletli olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?hatalıysam düzeltebilirsiniz. feministlik hakkında daha çok bilginiz varsa buyurun, söyleyebilirsiniz. eğer söylediklerinizde mantık bulursam kabul bile edebilirim. peki siz yapabilir misiniz? söylediklerime mantıksız deyip, maskülistçilik oynamaya devam edebilir misiniz?ben eleştrileri olgunlukla kabul edip, feministlerden özür dilemeniz gerektiğine inanıyorum sayın @zerdusck .
bu video gerçekten bir utanç kaynağı. buna benzer bir çok video gördüm.ancak ben asla kanun varken şiddeti savunmam, üyesi bulunduğum feminist kollektifi de savunmaz. hiçbir aydın insan savunmaz. kendi bulunduğum ortamdan hareketle söylüyorum, eğer bu yola girmeme neden olan feministler böyle olsaydı, asla feminist olmazdım. gerek sözsel şiddet gerekse maddesel şiddet için ''dişe diş, kana kan '' anlayışı asla kabul edilemez.sizin sözlerinizin hedefi feminizmi çarpıtanlar olabilir belki. ama siz farkında mısınız bütün feministleri zan altında bırakıyorsunuz? biz bu toplumda en çok şiddete maruz kalanlar olmadık mı? nasıl başkalarının da maruz kalmasını isteyebiliriz? verdiğiniz linkin başlığına dikkat çekerim, onlar ''feminazi'' ler. ki ben en ağır suçlunun dahi eziyet görmesine karşıyım. şiddet bizi bir yere götürmez. onlar cahiller, sapmışlar...

''bilmiyorlar, bilselerdi yapmazlardı.''biz feministlerin hedefi kadınları yüceltmek. ''erkekleri alçaltmak '' değil.maskülizm hakkında mükemmel bir bilgi birikimim yok. ancak gereğince öğrenirsem maskülist olabilecek bir feminist olabilirim. nasıl ki feminist erkekler var, maskülist kadınlar da olmalı zaten. adaleti savunan her akımın yanındayım . ancak ''adalet'' dediğimiz karşılıklı olur işte. feministleri, feminaziler yüzünden aşağılık konumuna düşürüyorsanız, bu adalet değildir.ararsak maskülistlerin yaptığı bir çok yanlış eylemi de bulabiliriz. yine de bunu bütün maskülistlere mal edemeyiz değil mi?sizi anlayabilmeyi dilerdim ancak sizin teziniz tamamen en kötü senaryo üzerine kurulu. hep en kötü tarafına bakarsanız sadece orayı görürsünüz. o yüzden saygı duymakla beraber saygı görmeyi beklerdim. ancak ne zaman ''feminist'' kelimesi görsem entry'nizde, yanında bir ton nefret söylemi. çok fazla feminazi tanımış olmalısınız, diye düşündüm sizin adınıza. bir şey diyemiyorum. ''insanın dünyası kendi gördükleri kadardır.'' sonuçta. benim dünyamda feministler, gayet iyi ve hoşgörülü. umarım iyilerine denk gelebilirsiniz siz de sayın yazar.