Matematik ,fizik, kimya,biyoloji,geometri alanlarından 54 konu lise kitaplarından çıkarılmış. Nedenini pek çözemediğim uygulama.
kuru kalabalık kaldırıldıysa iyi olmuş dediğim uygulama. öğretimden alıp eğitime vereceklerse tadından yenmez.o kadar yükleme yapılıyor, o kadar robotlaşıyoruz ki. her şey sanki düşünmeye fırsatımız kalmasın diye planlanmış gibi geliyor bazen. dayatılana anca yetişebiliyoruz. yetişemezsek saf dışı kalırız. sonra bir şeyleri sorgulayacak enerjimizi sınavlara verip çıkıyoruz. düşünmeden, sorgulamadan, en kötüsü de nasıl oturulur nasıl kalkılır nasıl konuşulur bilmeden yetişkin oluyoruz.
boşuna mı çalıştık sorusunu sormama neden olan başlık. boşuna organik kimyadan, türevden, integralden nefret ettim.
1 sene turkiyede 4 sene yurtdışında lise okudum ve diyeceğim şudur ki bu konuları müfredatdan kaldırarak doğru olanı yaptılar şayet türkiyedeki eğitim bir çok ülkeye göre çok ağır ve bu öğrencileri okuldan soğutuyor inşallah böylesi gelecek nesiller için iyi olur. ama şu konu da haklısınız ki burada size karşı büyük bir haksızlık oldu ama hayırlısı böyleymiş boşverin bizim bundan daha önemli dertlerimiz var bitmeyen anatomi notları çalış çalış bitmeyen fizyo pato..
fonksiyonlarin türevi ve integrali , integralde hacim hesabi gibi konular kaldirilmis ama en dikkat ceken kimyada cözeltiler ve organik kimyanin kaldirilmasi ve biyolojide insanlar hariç sistemlerin kaldirilmasi. Iyi mi olmuş kotu mu olmus bilinmez ama teoga donmeyecegi aşikar . konu azalirsa detay artar arkadaslar. orantili olarak bir degisim soz konusudur.
Organik kimya kaldırılırsa 12.kimya müfredatında başka ne var ki? Son seneyi boşaltmışlar resmen. Matematikte türev ve integral gereksiz ayrıntılıydı, onu iyi yapmışlar
Demek o konular seviyemizin üstünde mi imiş? En azından çabalayınca yapılabileceğini gören bir nesil olduk. Bu açıdan şanslıyız.