meb'in müfredatın en baba konularını kaldırması

üniversite sınavı teog'a dönecek gibi...
matematik ,fizik, kimya,biyoloji,geometri alanlarından 54 konu lise kitaplarından çıkarılmış. nedenini pek çözemediğim uygulama.
içeriğini bilmiyorum ancak düşündüğüm şekilde yani fazla ayrıntı kalan konuları çıkarılmış ise desteklediğim karardır. zaten bana yıllardır tıp isteyen birini integralle hacim hesaplatarak veya mühendislik isteyeni hormon sorarak elemek bana biraz saçma geliyor. tabi ki herkes aynı sınava girecek, ülkemizde uygulanabilecek en düzgün sistem bu şuan. ha ne kadar düzgün güvenilir tartışılır tabi. ama mesleğimiz gereği öğrenmemiz gerekenleri fakültelerde görmemiz gerektiğini düşünüyorum. keşke eğitim sistemimiz düz bir sınava dayalı olmasa da öğrencinin her yönden gelişmesini ve bu şekilde seçilmesi sağlansa ama maalesef türkiye için bu bir hayalden ibaret. biz de şimdi adını bile hatırlamadığımız yüzlerce konu için dirsek çürüttük bizden sonrakiler de böyle devam edecek. konuların biraz kısıtlaması ise belki küçük bir başlangıçtır
"seneye tekrar mı girsem ya" dedirten uygulama.
kuru kalabalık kaldırıldıysa iyi olmuş dediğim uygulama. öğretimden alıp eğitime vereceklerse tadından yenmez.

o kadar yükleme yapılıyor, o kadar robotlaşıyoruz ki. her şey sanki düşünmeye fırsatımız kalmasın diye planlanmış gibi geliyor bazen. dayatılana anca yetişebiliyoruz. yetişemezsek saf dışı kalırız. sonra bir şeyleri sorgulayacak enerjimizi sınavlara verip çıkıyoruz. düşünmeden, sorgulamadan, en kötüsü de nasıl oturulur nasıl kalkılır nasıl konuşulur bilmeden yetişkin oluyoruz.
boşuna mı çalıştık sorusunu sormama neden olan başlık. boşuna organik kimyadan, türevden, integralden nefret ettim.
çocuklar adına sevindim ama kendimi çok enayi hissetmeme sebep oldu
1 sene turkiyede 4 sene yurtdışında lise okudum ve diyeceğim şudur ki bu konuları müfredatdan kaldırarak doğru olanı yaptılar şayet türkiyedeki eğitim bir çok ülkeye göre çok ağır ve bu öğrencileri okuldan soğutuyor inşallah böylesi gelecek nesiller için iyi olur. ama şu konu da haklısınız ki burada size karşı büyük bir haksızlık oldu ama hayırlısı böyleymiş boşverin bizim bundan daha önemli dertlerimiz var bitmeyen anatomi notları çalış çalış bitmeyen fizyo pato..
fonksiyonlarin türevi ve integrali , integralde hacim hesabi gibi konular kaldirilmis ama en dikkat ceken kimyada cözeltiler ve organik kimyanin kaldirilmasi ve biyolojide insanlar hariç sistemlerin kaldirilmasi. ıyi mi olmuş kotu mu olmus bilinmez ama teoga donmeyecegi aşikar . konu azalirsa detay artar arkadaslar. orantili olarak bir degisim soz konusudur.
organik kimya kaldırılırsa 12.kimya müfredatında başka ne var ki? son seneyi boşaltmışlar resmen. matematikte türev ve integral gereksiz ayrıntılıydı, onu iyi yapmışlar
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim