Tıbbiyeli Radyo Yayında!

mecburi bitmeden yandal asistanlığına başlanamaması

evet sözde sağlıkta şiddet yasa paketi diye başlayıp el atılmadık konu bırakılmayan sağlık torba yasası paketinden çıkan yeni bir tavşan daha.

bilenler bilir asistan iken ydus sınavına girilebiliyor ve tercih zamanında uzman olmak koşulu ile tercih de yapılabiliyordu.

özellikle asistanlığı bitmeye yakın olanlar asistan iken sınava girip, sorulara dava açıp, dava süresini de mümkün olduğunca uzatıp (bilirkişi ücretlerini geç yatırma gibi) bu haktan yararlanıyorlardı. birkaç kişi için binlerce kişi sınavların açıklanmasını bekliyordu.

bu duruma çare bulmak isteyen vekillerimiz sağlık torba yasasına bir madde daha iliştirivermişler.

özetle:
yandal sınavına asistan iken girilemeyecek.
mecburi hizmet süresinin bitimine 9 ay kala sınava girilebilecek.
yandal sınavını kazansa bile mecburi hizmet bitmeden yandal ihtisasına başlanamayacak.

aynı durum uzman doktor iken ikinci uzmanlık kazananlar için de geçerli.

tus ile ilk uzmanlık eğitimini alacaklar için bu geçerli değil. pratisyenlik mecburi hizmeti bitmeden asistanlığa başlayabilecekler.

özellikle asistan iken yandal sınavına girememek güzel bir çözüm. fakat mecburi bitmeden yandala başlamamak çok adaletli olmamış sanki. düşünsenize şubat ayında bitiriyorsunuz, nisanda atanıyorsunuz, aralıktaki sınava giremiyorsunuz 9 ay kalmadığı için mecburi bitimine. bir sonraki aralığı bekliyorsunuz. sınav sonuçlandı, tercihler yapıldı, yerleştin derken 1 yıla yakın süre gene gitti. neredeyse 3 yıla yakın kayıp oluyor.

bu da bence yandal sınavını eskisi gibi yılda 2 kereye çıkartıp, kontenjanlarını azaltarak çözülebilir. en azından daha adilane olur.
hedefe giden yolda hekimin önüne yeni bir engel çıkartmaktır. şu koşullarda uzman olmuş adam ödüllendirmek yerine yandal seçmesiyle cezalandırmak doğru değil. ne kadar üstüne koyarsak şartların o kadar rahatlaması gerekiyorken nedense işler giderek zorlaşıyor.
ne zaman doktorların lehine bir karar çıkacak diye düşündüren durum. saçmalıklar silsinesine bir tane daha eklendi.
malesef benim için büyük bir yıkım olmuştur. stajyerliğimden beri dahiliye isteyen biriyim ve sırf bu yüzden başka bölüm yazmak hiç istemiyorum ama malesef şubatta aldığım puana göre yazacam sanırım başka bölümler.

içerik kuralları - iletişim