medulla spinalis

merkezi sinir sisteminin bir parçası. reflekslere aracılık eder, merkezi sinir sisyeminden gelen iletilerin perifere iletimini de sağlar.

not:dar olduğunun farkındayım ama başlık açılmadığı için dayanamadım yazdım, daha iyi bilenlerin de aklına getirmiş olalım :)
tıbbiyelinin sık sık latince ismini kullanmasından dolayı zamanla türkçede kullanılan ismini unuttuğu `omurilik`. arka kökünden duyu nöronları girer, ön kökünden motor nöronlar çıkar. histolojik kesitinde arka kökünün daha sivri, ön kökündeki motor nöron gövderilerinin daha büyük olduğunu görürürz. her mss organı gibi pia materle sarılıdır. ortasındaki santral kanaldan bos akar. santral kanalın etrafını `epandim hücreleri` çevreler böylece bos yapımına katkı sağlar. lateral sütununda ise otonom sinir gövdeleri bulunur. birçok refleksin yöneticisi, inen çıkan yolların birçoğunun da çarpraz yapma yeridir.
anatomik olarak 3 zara sahiptir, en dışta dura mater ortada araknoid en altta ise pia mater olmak üzere. bu house da gördüğümüz lumbar ponksiyon) araknoid le pia arasından beyin omurilik sıvısı çekmek için yapılan bir işlemdir.

içerik kuralları - iletişim