mehmet haberal

genel cerrahi profesörü. ülkemizde canlı donörden ilk böbrek naklini gerçekleştiren, bunun gibi sayısız başarıları olan bilim insanı. siyasete atılmış, milletvekilliği yapmış, 2009'da ergenekondan tutuklanıp yargılanmıştır. 2016'da yargıtayın ergenekon diye bir örgüt olmadığına karar vermesiyle dava kapanmıştır.
başkent üniversitesi'nin kurucusu olan ünlü profesör. kendisi tıp doktorudur, 1975 yılında türkiye'deki ilk böbrek nakli ameliyatını gerçekleştirmiştir.an itibariyle tbmm 24. dönem chp zonguldak milletvekilliğini görevini de icra etmektedir.
kendisinin üniversitesindeki adı "hoca"dır; ismi telaffuz edilmez. bir gün hasta ziyaretinde iken hastaneye geleceği şeklinde bir dedikodu yayıldı da hoca geliyor, hoca geliyor diye herkes kendine çeki düzen verme yarışına girmişti.
mesleki idolüm. beraber fotoğraf çektirmek için yaklaşık 150 kişinin arasından koşa koşa geçtim, sonra böyle bir insanla selfie çekilmenin ayıp olacağını düşündüğümden telefonumu geçen birine verip "şşt bizi bi çek bakayım" dedim. benim için oyuncularla topçularla modellerle çekilen fotoğraflardan çok daha değerli bir fotoğraftır hala.
biz böylesine büyük bir cerrahı ki alanın da dünyanın sayılı cerrahlarındandır, bilim üretmesi için destekleyeceğimiz yerde aldık içeri attık

üzücü
çok disiplinlidir, çok.
kendisinin içerde oldugu dönem başkent üniversitesinin işleyişi çok berbatti. haberal'in yoklugunda herkes at koşturuyordu sanki. şimdi daha derli toplu bir işleyiş var.

içerik kuralları - iletişim