Nerdeyse donem 1 in bütün derslerinde adı geçmesine raģmen aylarca cevap bulamadığım soru.Edit: başlık "membran" veya "membran ne demek sorunsalı" şeklinde olmalıydı. Kabul ediyorum.
Zar demek. Öyle bir zar ki atılmaz. Cümle içinde çok komik zaaar diye kullanılmaz.Soğan zarı gibi zar.Ayrıca sözlükte format yoksa normal, format varsa formata uygun başlıklar açalım. Sözlük foruma dönmesin.
Tıbbi biyoloji dersinde hoca 2 saat hücre membranının yapısını anlattıktan sonra arkadaşın kalkıp "hocam peki membran ne demek?" demesi.
Tıp fakültesine başladığım ilk gün üst dönem abilerin gelip "membranın ne olduğunu bilmiyorsunuz değil mi ehuehuehu" deyişine şaşırdıktan sonra biyofizikçinin de gelip "evet arkadaşlar membranı bilmiyorsunuz tabii, ben de söylemeyeceğim araştırın öğrenin ahahasfads" deyişine şok oluşumdur.

(bkz:ne var olum bu kadar abartacak)

(bkz:zar desene işte)
Lisedeyken öğrendiğim için sorun yaşamadığım durum

Tıbbi biyoloji de ne şapşirik ders di mi membranı 3. Komitede anlamıştım diyen üst döneme garip garip bakmışlığım vardır
Not tutarken de memb. Diye kısaltılır Yine de "zar"dan uzundur

"memb." Yazıldıktan sonra bi süre içinden huf niye zar yazmadım diye hayıflanılır
doktor olmaya giden yolda karşımıza çıkan ilk engellerden biri. halbuki abartmak yersizdir. bir süre sonra hücre membranından sodyum mu giriyordu potasyum mu çıkıyordu derken ağızdan anlamsızca carcabuk cıkan bir ses topluluğu oluverir ''membran''
Milletin neden bu kadar abarttığını anlayamadığım terim.ilk günden öğrendiğim hocaların zar eşittir membran dediği şey
liseden bildiğim, hiç yadırgamadığım bir kelimedir. ''membran'' ın bir sorun olmasına şaşırdım açıkçası . ilk defa burada görüyorum.
Fakültede ilk derslerde hocanın söylediği hatta öğrenciler dersi dinler ama anlamını bilmez dediği şey.o Zaman anlamını Tabiki biliyordum ve dedim ki tamam aga bu fakülte biter biliyorum zaten.lakin öyle olmadı.

Son olarak böyle kelimelerin anlam ve yazımını bilmeyen insanlardan biraz tiskiniyorum arkadaşlar kimse kusura bakmasın.ben kendi. Yapınca kendimden bile tiskiniyorum.