memur çocuğu olmak

hayatı risksiz yaşamak için yetiştirilmektir memur çocuğu olmak.

az olsun özel sektörde çalışacağına devlette çalış düzenli gelirin olsun mantığının küçüklüğünden itibaren aklına yerleştirilmesidir. bu nedenle memurların en büyük hayali çocuklarını doktor yapmaktır.

standart bir yaşam tarzına sahip olmayı, aza kanaat etmeyi öğrenmektir. artan ihtiyaçlara ve sabit gelire rağmen anne-babanın hem evi geçindirip, çocuklarını hem okutup hem de tüm ihtiyaçlarını nasıl giderebildiğini görmektir.
ne yaparsan yap, kim olursan ol, nereden gelirsen gel, memur çocuğuysan memur çocukluğunu bil; ona göre hareket et.
tayinler yüzünden 4 yıllık lise öğrenimde 3 lise değiştirmek zorunda kalmak, şehir şehir gezmek ve alışmaya alışmaktır.
her daim herhangi bir şey için gerekebilecek para bulundurmak,her maaştan az da olsa para koyabilmek geleceği düşünebilmek,uzun yıllar sonrasını hesaplamak , en ufak ihtiyaçta dahi gerekli zamanı beklemektir.
güzeldir türkiyenin çoğu bölgesini çoğu kişinin ismini bile duymadığı şehirlerde ilçeler de her zaman senden olan ama hiçbir zaman senin olmayan duygular birakabilmektir bu şekilde büyümektir alismaya çalışmaktan korkmamaktir şehirde kaybolsam gidebileceğin bir tanıdık olmadigi için çantamda her zaman 50 lira ve ev adresinin yazılı olduğu bir kagit bulundurmaktir kolay arkadaş edinmeye alışmaktır sırlarını kendine saklamayı herzaman köşeye biraz para ayırmayı kendine güveni öğreten bir yaşam tarzıdır
yazarın her hafta sayısal loto oynayan annesinin 8 kolonun her zaman son 3 kolonunu boş bırakması yüzünden bu yaşa kadar son 3 kolonu yedek sanmasıdır işte memur çocuğu olmak.
düz hesap 5 lira imiş eskiden. kolon başı 1.5 liraya çıkmış, ağlıyor benimki.
ayın on beşini iple çekmektir.
para biriktirip harcayamamaktır.

içerik kuralları - iletişim