mesajlar

sözlük bünyesinde başka bir kullanıcı ile aranızda açılan çok gizli iletişim kanallarının listelendiği sözlük fasilitesi.

sözlükteki şu son günlerimde eski entrylerimi kurcaladım hep. neler yazmışım, tanımsız entry var mı, tck falan dinlemeden dümdüz sövmüş müyüm, şimdiki görüşlerimi/düşüncelerimi yansıtmayan yazılarım var mı gibi sorular sorarak bir kısım eserlerimi yok ettim. bugün bir değişiklik yapıp mesajlarımı okuyayım dedim, neler neler çıktı içinden.

mesela bir yazarla informozomdan girmişiz, eritrositle ilgili bir sürü soru sormuşum ben, hocasına sormasını rica etmişim. mesajımı okumuş ama hala cevap vermemiş. cıks cıks, çok ayıp.

cevabını alamadığım soruları buraya da yazayım, belki bilen birisi beni aydınlatmak ister.

asıl soru: eritrosit neden informozom depolar. ribozomu olmayan, ömrü boyunca protein sentezlemeyen bir hücre neden mrna depolar?

bunun dışında benim merak ettiklerim de şunlarmış,
olgunlaşıp eritrosit halini alan hücrede teorik olarak protein sentezi durur (çünkü ribozom ve nukleusunu hücre dışına atar). protein sentezi durduktan sonra mevcut protein içeriği 120 gün boyunca nasıl değişir?

daha açık anlatayım: yaklaşık 270 milyon hemoglobin molekülü, her gün kaç defa o2-co2 değişimi yapıyor. oksijen dediğimiz şey biyolojik yapıların can düşmanlarından biri. hiç mi worn out olmuyor bu hemoglobinler? oksijen hiç mi saldırmıyor proteinlere, yapılarını bozmuyor mu? ne zamana kadar 270 milyon olarak kalıyor? mesela 30. günde hb sayısı ne kadardır bir rbc içindeki?

bu hücrenin içinde sadece hb yok. cytoskeleton proteinleri de var malum. kapiller dolaşımda eğilip bükülecek hücre. cytoskeleton proteinleri ne zaman worn out olacak? kapillerden geçerken hiç sorun yaşamayacak mı? 3 günlük rbc ile 85 günlük rbc arasında esneklik açısından fark olmalı mutlaka.

bu hücre glikoliz yapıyor enerji üretimi için (çünkü mitokondrisi yok). glikoliz enzimleri de mi worn out olmuyor? ya metabolizması çok yavaş, o yüzden fazla glikoliz enzimine ihtiyaç yok; ya da çok fazla var ve ihtiyaç fazlası olduğu için bozulanları kompanse edebiliyor. benim için 3. bir yol yok, sizin için varsa dinlerim zevkle.

bir de merak ettiğim şey şu, fazla fazla depolayıp dolaşıma öyle mi çıkıyor bu hücreler? mesela %180 kapasiteyle dolaşıma çıkıp 120 günde %40 hb kapasitesine düşünce mi parçalanıyorlar, yoksa aslında bilinenin aksine içeride protein sentezi hala devam mı ediyor? devam ediyorsa ribozomsuz nasıl ediyor? ribozom dışında bir yol var da o yüzden mi mrna saklıyor (informozom)?

hepsinden önemlisi bir rbc, tek bir hücre, 120 gün hiç protein sentezi yapmadan nasıl hayatta kalıyor?

bilimsel konuşma bundan ibaret. başka bilimli mesaj yokmuş swh. yeri gelmişken yukarıdaki konuyla ilgili bir soru da şimdi sorayım. “ribozom organel midir?”. kopya vereyim, organel dediğimiz şey çevresinden çift tabakalı bir membran yapısıyla ayrılan, içi dışından farklı contente sahip özelleşmiş hücre içi yapılardır. ribozomun membran yapısı var mı yok mu önce onu düşünün, sonra ribozom organel midir değil midir, biz okullarda nasıl öğreniyoruz bunu düşünün. sonra da yukarıda sorduğum sorulara “aptal aptal şeyler sorma buyucu” demeden önce tekrar düşünün. think outside of the box pls.

***

bunun dışında birilerine laf sokmuşum, birilerini trollemişim, bizim üniversitede tıp okuyan vlogger bi kızı paylaşan arkadaşa teşekkür etmişim “ben bununla uğraşırım” diyerek (gerek kalmadı uğraşmama gerçi. özeyi yakıp üfleyen biri bu vlogger kardeş. kendi aramızda çok dalgasını geçtik. yüzyüze trolleyesim yok, ama bir kere derste bozduğumu hatırlıyorum hehe). bunu okursan bana mesaj at. istanbula geldiğinde sana çok güzel bi hamburger yedircem, baltazar diye bizi dandirik mekana yönlendirdin zamanında, ye de hamburger neymiş gör gör *

başka sözlüklerden tanışık olduğumuz insanlar yakalamışım mesela. sipariş üzerine entry yazdırmışım, sipariş üzerine entry yazdıramamışım (ama üstüne doktorlar arasındaki kokain kullanımıyla ilgili çok değerli şeyler öğrenmişim).

ben birilerini düzeltmişim, birileri beni düzeltmiş (hep saygı çerçevesi içinde yazıp çizmişim, kendime çok şaşırıyorum). moderatörlere sataşmışım, biri random gülüyorum diye entryni silerim diye tehdit etmiş. ben de silebilirsin diye izin vermişim.
moderatörler şikayetlerime cevap yazmış (bildirim butonu gibi kızlar. yatıp kalkıp teşekkür etseniz emeklerini ödeyemezsiniz. kendi adıma çok teşekkürler steril ve barones).

bi yazarla ciddi ciddi flört etmişim. o zaman anlamamışım tabi bunu, aptal kafam. sonrasında yürümüştüm azıcık (onlar mesajlarda yok tabi hehe. istediğim tepkiyi alamayınca “gönlü yokmuş demek ki” dediğimi de hatırlıyorum). o zamanlar çok da iyiydi aramız. sonra benim sevgilim falan varken bi koptuk. aylar aylar sonra ctf ameliyathane defterinde ismini falan görüp mesaj attığımı hatırlıyorum. takipleşmediğimiz halde twitterdan beni engellediğini de hatırlıyorum. kırılmadım değil buna, ama biraz sonra mesaj atsa hiçbir şey olmamış gibi konuşmaya devam ederiz muhtemelen (mesaj at vicdansız. söz flört etmiycem bu sefer *). umarım hayallerini gerçekleştirmişsindir, karolinskaya staja gitmişsindir.

barones’le 1.5 yıl hiç konuşmamışız. bu kız bir ara benim en yakın dert ortağımdı. okuldaki dertlerimi anlatırdım gecenin bi vakti, hatırlıyorum. 2 liralık limonçellosuyla midemi bozmuştu, onu da hatırlıyorum *. sonra bir takım sebeplerden koptuk, küstük, birbirimizi falan suçladık yok yere. saçmaymış. konuşunca anlıyormuş insan, iyi ki konuşmuşuz. iyi ki tanımışım dediğim nadir insanlardan bu kız benim için (yüzüne söyleyip şımartmak istemedim hehe).

eski sevgilimle olan mesajlarım var bir de. aslında pek de bir şey yok mesaj olarak ama… neyse aması bende kalsın. hatırlattığı şeyleri yazmaya entry yetmez. hala seviyorum. ne kadar silahlarımı doğrultsam da güneşi öldüremiyorum demek ki (halbuki öyle sanmıştım). bakarsınız belki bir gün kendime doğrulturum silahlarımı. o zaman karanlığı görür müyüm acaba?

***

(bkz: ders çalışmamak için yapılan anlamsız hareketler)
(bkz:hayatın film şeridi gibi gözler önünden geçmesi)
(bkz:hepinize kucak dolusu teşekkürler, kokulu öpücükler)
*

içerik kuralları - iletişim