intestinal organları besleyen mezenter damarlarda emboli, tromboz, ateroskleroz gibi nedenlerle kan akışının yetersiz olmasına bağlı iskemi durumudur. arteriyel veya venöz olması durumunda klinik ve tedavi değişir. arteriyel emboliler genellikle şiddetli karın ağrısı, ağrıyla uyumsuz yumuşak bir karın, metabolik asidoz, atriyal fibrilasyon gibi predispozan nedenler varlığında düşünülür ve tedavi acil cerrahidir. venöz iskemilerde klinik bu kadar gürültülü değildir. kronik postprandiyal anjina, ağrı korkusu ile yemek yiyememek gibi semptomlar olur ve medikal tedavi edilir.son olarak önemli bir ayrıntı: her karın ağrısı mezenter iskemi değildir.
ŞEHİR MERKEZİNE SEVKİN KOLAY OLDUĞU, SADECE 112 Yİ BİLGİLENDİRİP HASTAYI POSTALARCASINA GÖNDEREN PERİFERAL İLÇELERDEKİ ACİL DOKTORLARININ FAVORİ ÖN TANISIDIR.
Mezenterik damarların herhangi bir neden ile (birazdan açıklayacağım ) tıkanması sonucu gelişen barsak hipoperfüzyonuna bağlu olarak meydana gelen klinik durum.Bu tıkanıklıkların nedenleri

akut mezenterik arter embolisi

Akut mezenterik arter trombozu

Non okluziv mezenter iskemi(varyant anjina gibi)

Akut mezenter ven trombozu olabilir..Hastalarda ağır bir karın ağrısı olmasına rağmen daha hafif fizik muayene bulguları vardır.

Bulantı , kusma sık olarak karşımıza çıksa da kanlı dışkılama daha nadir olarak görülür.