midazolam – Tıbbiyeli Sözlük
(bkz:dormicum)

müdahale öncesinde çok ağlayıp ve anlamsız hareketlerle kendini savunmaya çalışan ve bu nedenle hekime zorluk çıkaran çocuklara verildiğinde çok komik bir biçimde ağlamayı kesen ilaç..

çocuğu herkesin maske ve bone taktığı, yeşil yeşil dolaştığı ameliyathane ortamına soktuğumuzda çocuğun psikolojisinin bozulmaması için (`akut stres bozukluğu`, `post travmatik stres bozukluğu`) amnezi yaratması sayesinde kullanılabilecek ilaç.

ülkemizde `lorazepam`(`ativan`)(iv) olmadığı için, `diazepam`(`diazem`) uygulaması ise zor olduğu için(çocuk statusunda iv solüsyon rektal olarak veriliyor ilk basamakta) `status epileptikus` tedavisinde ilk basamakta kullanılabilecek ve bir çok farmasötik şekli olduğu için rahat ettiğimiz ilaç...pediyatrik uygulamalarda solunum depresyonundan korkuyorlar..
Ameliyathanede çocuğa verildiğinde melül melül yüzüne bakar çocuk. Adeta minik bir sarhoş olur. çok eğlencelidir izlemesi. Ama tabi ki önceki entrylerde bahsedilen yan etkilere dikkat etmek gerekir
olduğum ameliyatta ısrarla almak istemediğim halde malign hipertermilere kadar endişelendiğimi bilen tatlış anestezi asistanımın gülümseyerek enjekte ettiği harika şey. kafası hiçbir şeyde yok. bağımlısı olunası.