Bir zamanların medeniyetler beşiği olan , yeni şeylerin denendiği , belki şu an kabul görülen pek cok düşüncenin , teorinin temellerinin atıldığı yer `antik mısır` dır.

Mısır yerlisi halka `kıpti` denilir , araplar almadan önce oranın sahibi olan , hıristiyan bir halktır. Şu an hala `kahire` de kıptiler bulunmaktadır.

1516-1517 yıllarında `mısır seferi`ni gerçekleştiren osmanlı padişahı `yavuz sultan selim` tarafından memlüklerden alınmıştır.
`darı` da denir. Közde pişeni çok lezzetli olur. Haşlaması da yapılır. Olmazsa olmaz ekürisi tuzdur.
Yaşamımıza bir anda girip popülerliğini alan bardakta mısırı da unutmayalım
'Kıpti' ile 'egypt' ilişkili isimler ama bizim mısır deyişimizi asla anlamayacağım ülke.
Adabı vardır mısır yemenin. Önce kiminle yediğini bileceksin, sonra kim için yediğini. mesela ben bugün tek başıma Brad pitt izlerken yedim. çok ilginçti.

tanım: yenmesinin adabı olan yiyecek.
Tadı kokusu kadar cezbetmiyor beni. bardakta tereyağı veya margarin kullanarak hazırlanıp satılır.
Değerli bi besin maddesi, yüksek yağ ve protein içeren tahıl.
Dünyada gdo nun en çok kullanıldığı tahıl aynı zamanda. ülkemizde ise hayvan yemlerinin dışında gdo ithalatı ve üretimi yasak.
Afiyet olsun.
Yerli halkına çok benzetildiğim şehir. Esenyurt'ta gezerken yanıma gelip direk arapça bir şeyler diyorlardı. Hâlâ bir yere gittiğimde özellikle yabancılar Mısırlılara çok benzediğimi vurguluyorlar. İnşallah gitmek nasip olur dediğim medeniyetin doğduğu yerlere sahip olan ülkedir.