mısır – Tıbbiyeli Sözlük
Bir zamanların medeniyetler beşiği olan , yeni şeylerin denendiği , belki şu an kabul görülen pek cok düşüncenin , teorinin temellerinin atıldığı yer `antik mısır` dır.

Mısır yerlisi halka `kıpti` denilir , araplar almadan önce oranın sahibi olan , hıristiyan bir halktır. Şu an hala `kahire` de kıptiler bulunmaktadır.

1516-1517 yıllarında `mısır seferi`ni gerçekleştiren osmanlı padişahı `yavuz sultan selim` tarafından memlüklerden alınmıştır.
`darı` da denir. Közde pişeni çok lezzetli olur. Haşlaması da yapılır. Olmazsa olmaz ekürisi tuzdur.
Adabı vardır mısır yemenin. Önce kiminle yediğini bileceksin, sonra kim için yediğini. mesela ben bugün tek başıma Brad pitt izlerken yedim. çok ilginçti.

tanım: yenmesinin adabı olan yiyecek.
Tadı kokusu kadar cezbetmiyor beni. bardakta tereyağı veya margarin kullanarak hazırlanıp satılır.
Değerli bi besin maddesi, yüksek yağ ve protein içeren tahıl.
Dünyada gdo nun en çok kullanıldığı tahıl aynı zamanda. ülkemizde ise hayvan yemlerinin dışında gdo ithalatı ve üretimi yasak.
Afiyet olsun.
Yerli halkına çok benzetildiğim şehir. Esenyurt'ta gezerken yanıma gelip direk arapça bir şeyler diyorlardı. Hâlâ bir yere gittiğimde özellikle yabancılar Mısırlılara çok benzediğimi vurguluyorlar. İnşallah gitmek nasip olur dediğim medeniyetin doğduğu yerlere sahip olan ülkedir.

Edit: bunların ülkesinde sakal bırakmak yasakmış aq bilmiyordum. Vazgeçtim gitmek istemiyom artık. Sakal bırakana sen ihvanci mısın lan deyip içeri alıyorlarmış. Aynı hero tişörtü olayına benziyor. Bu ihvan ile feto olayı zaten ikisi de benzerlik taşıyor ama ihvancilar cidden saglamdilar galiba.

Bir de gördüğüm Mısırlılar hep çok gergin çok sinirli stresli nedense. Ve gereksiz fazla ciddiler.

Edit 2: bunların ülkesinde bir evlilik fiyatı 20k eu tutuyormuş sonra Mısırlılar niye çok kızgın. Böyle düzenin anasını avradını.

edit 3: mısır çıkışlı Kur'an qarilerine aşığım. mısırlı birçok arkadaşım tanıdığım oldu bu sene. tasavvufa çok karşilar ama sanki genel olarak.