bir tur psikolojik rahatsizlik. Kabaca agiz sapirdatma, sakiz cigneme gibi seslerden rahatsizlik duyma denebilir. Ben de bu rahatsizliktan muzdaribim. İgrenc bi sey. İnsanlardan sogutuyor yemin ederim.
Mesela, ben cekirdek citlemezken biri yanimda citlediginde sesten inanilmaz rahatsiz oluyorum. Biri cak cak sakiz cignediginde agzina sabo terlikle vurma istegi uyaniyor, buyugum bile olsa. Biri derin nefes alarak guldugunde sabrimin tastigini hissedebiliyorum. Biri gegirdiginde ki oyle derin derin gegirdiginde cildiriyorum ve midem bulaniyor. Sabahlari kuslarin kur yapma sesini duyup uyandigimda o kuslari vurasim geliyor. Kisaca bu tarz ritmik sesler beni siddet yanlisi birine ceviriyor. Eger siz de bu tarz seylerle rahatsiz oluyorsaniz -ki cogunlukla agizdan cikan seslerle- gelin sarilalim kardeslerim :/
aşmaya çalıştığım sese duyarlılığa bağlı hastalık.yemek yerken çıkan ağız şapırtısı sesleri, cak cak çiğnenen sakızlar, ayaklarını sürüyerek yürüyen insanların çıkardığı ses hele ki terliği sürüyerek yürüyen insanlar, sert meyve yerken çıkan katur kutur sesleri falan beni deli ediyor.