mitoloji – Tıbbiyeli Sözlük
insanların evreni anlamaya çalışmalarına hikayeleriyle buldukları yanıtlar bütünü. Bir nevi inananı kalmamış din.
İnsanoğlunun inanma,kendinden büyük ve güçlü bir şeye güvenme ihtiyacı sonucu doğmuş her türlü kavramlar mittir. Bu mitlerin bir arada incelenmesi sonucu mitoloji doğmuştur. Yani şimdi gülüp geçtiğiniz bu şeylere zamanında inanan ve tapan insanlar olduğunu unutmayalım.
kitap önerisi isteyenler için yardımcı olabileceğim konudur.

genel giriş: dinler tarihine giriş mircea eliade/joseph cambell ilkel mitoloji ile başlayan 4 kitaplık serisi

Türk : bahaeddin ögel-türk mitolojisi. Baş kitaptır. yaşar kalafat,ahmet taşağıl,fuzuli bayat da okunmalıdır. Ayrıca her türküm diyen insanın bu konuda bilgisi olması gerektiğini düşünüyorum.

genel dünya: donna rosenberg-dünya mitolojisi/bulfinch mitolojileri(daha çok ingiliz/kelt ) azra erhat,homeros,halikarnas balıkçısı,derman bayladı(anadolu-ege) ismet zeki eyüboğlu(anadolu)daha fazla kaynak için yardımcı olabilirim.

Ayrıca dinler tarihi ile ilgilenen her insanın okuması gereken bir konudur. Buradan da dinler mitolojidir çıkarımı objektif değildir. İnsanların varoluşundan itibaren etrafına anlam getirme çabasıdır mitoloji. Her dönem ve toplumda bir açıklama çabası görebilirsiniz. inanç dünyasının çevre ile nasıl değiştiğini etkilendiğini anlayabilirsiniz. Bunun için bir ortadoğu kökenli olanlara bakın bir yunan mitolojisine bakın bir de okyanus ülkelerine bakın anlarsınız. Bu konudan ne ateist ne teist olabilirsiniz ama konuştuğumuz yaptığımız her şeyin mitoloji ile nasıl bağlı olduğunu anlarsınız. Kısacası okuyun,düşünün..