mobbing – Tıbbiyeli Sözlük
dayılanma,kendini bi b*k sanma anlamına gelen sözcüktür. bkz:beyaz_kod_adında_hiçbir_başlık_açılmamış_sözlük: [https://www.tibbiyelisozluk.com ~ Tibbiyelisozluk]
Asistanlık döneminde sıkça karşılaşılan bir durum. Sinir bozar. Altta kalmayınız, canınız çıkar.
insanları intihara sürükleyebilecek kadar ciddi bi problem, ve tüm içeriği şiddet veya hakaret de değil sanıldığının aksine.

bir kişiye, aldığı eğitimler ve nitelikleri doğrultusunda iş vermek yerine, kendisini değersiz hissedeceği işler vermek de mobbing kavramına dahildir. örneğin 6 yıl tıp eğitiminin son yılında olan hekim adayına servislerde sekreterin yapması gereken kayıt ve dosya işlerinden tutun da gece kanları gibi hemşire işlerine kadar geniş skalada verilen tüm işler mobbingdir.

hekim adayı bir yıl boyunca "bu işi yapabilecek onca farklı meslek kolu varken neden ben? ben bu vakitte mesleğim ve kendim adına daha faydalı bir iş yapsam daha iyi olmaz mı? ya da hiç iş yoksa biraz dinlensem?" gibi düşüncelerle depresyonlardan depresyonlara sürüklenmekte ve boş kalan tüm vakitlerinde tus çalışmaktadır. (bkz:intörn)
Şu an maruz kaldığım durum.bu konuda bir şey yapamıyorum ve bu durum canimi cok sikiyor sevgili sözlük ailemden uzakta teee yaban ellerde yapayalinizim.konusmak paylaşmak da istemiyorum çünkü tekrar tekrar ankatmak da canimi sıkıyor....kollektif bir suurla mobinge ugruyorum...gercekten diyecek bi sey yok
Asistanlık sürecinden bir tusluk kaçmama neden olan konu. Hocanın senden sadece altı ay önce gelmiş kişinin ya da oranın yerlisi olmuş personelin tavrı , hasta haklıdır hocanın paralı hastası daha haklıdır tezinin her gün yeniden kanıtlanması, doktor olduğunun bu meslekte var olduğunun bir şekilde soğutularak bu işten nefret ettirilmesi . sonra da neden bilim ilerlemiyor. .
Görmezden gelme, alay etme, küçük düşürme, taciz etme gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkan, en az 6 ay süren patolojik davranış biçimi.Mobbinge maruz kalan kişinin hak arama sürecinde tanık ve kanıt toplaması, yetkili kişilerle görüşmesi, bunun yanı sıra ruhsal ve fiziksel sağlığının bozulduğuna ilişkin rapor alması önemlidir.