moka pot

en kaba tabirle espresso cezvesi denebilir.
2. dünya savaşı sırasında italyanlar kafelere gidip de para harcamasınlar diye bialetti ismindeki bir adam icat etmiş ve söylenene göre şu an italyada her üç evden birinde varmış.
cezvenin alt kısmına koyduğunuz su basınçla ortasındaki çekilmiş kahve çekirdeklerinden geçerek üst kısımda espresso olarak toplanıyor. ayrıca alt kısma kaynar su dökerseniz de kahve daha iyi oluyormuş ancak alt kısım da metal olduğu için tutmak çok zor oluyor.
dışarıdan içeceğiniz espressolar çekilmiş kahve çekirdeğinden 9 atm basınçlı su geçirilerek yapılırken moka potlarda 3 atm basınç geçtiği için kıvamı biraz daha az olacaktır ancak (bkz:french press) ile ısıtılmış sütten elde edilen süt köpüğü ekleyerek (bkz:cappuccino), süt ekleyerek (bkz:latte) yahut sıcak su ekleyerek (bkz:americano) yapabilirsiniz.
genelde alüminyum olanları ısı iletkenliği açısından daha çok tercih edilse de çelikleri de mevcut.
cezve tamamen mekanik olduğundan dikkatli kullanımla uzun seneler kullanmak mümkün. alt ve üst parçayı birleştiren conta zamanla eskiyebiliyor. bazı kişiler buna cezveyi soğutup (soğutmadan sakın açmaya çalışmayın içinde basınçlı buhar var) açarak contanın sıcaktan beklememesini sağladıklarını ve cezvenin kullanım ömrünün arttığını söylüyor.

içerik kuralları - iletişim