müftü de devlet memuru ise ortak kullanılan kayıt sisteminde nikah memuru olarak görevlendirilebilir. yazın artan iş yoğunluğuna karşı ve toplumsal talebe karşı sosyal devlet görevinde ilerleme sağlanmış olur. o kadar abartılıp reddedilecek ve cephe oluşturabilecek bi olay değildir. sonuçta her şey şeffaf, kayıtlı ve hukuk/adalet çerçevesi içerisinde olabiliyorsa bi mahzuru yoktur ve bu idari bir meseledir.

toplumsal yapıya baktığımız zaman dini nikah ile ilgili bazı suistimaller, adaletsizlikler oluşmuştur. bu suistimal ve adaletsizlikleri meşru zeminlere çekmek için devlet tarafından bu nikahlar kabul edilmeliydi. mesela adam imam nikahı kıyıyor. ancak boşayınca kadın tüm haklardan mahrum. ve ortada çocuklar var. kadın yıllarını adama vermiş ortada kalıyor.
diğer inançlarda da böyle bi istek varsa tabiki uygulanmalıdır. sonuçta bu ülkenin vatandaşıdırlar.
(bkz:dini nikah)
Zerre umrumda olmayan durum.

Ne farkeder ya bu yetkinin verilip verilmemesi, belediyeler evlenen çiftlere mi yetişemiyor ki acilen müftüye de yetki verip gelin-damat mağdur olmasın diye mi uğraşıyorsunuz.

Ülkeyi yönetme yetkisi verdiğimiz adamların derdi bu mu?

Muhalif olmak da saçma tamam diyin müftüler de nikah kıysın bitsin bu iş niye uzatıyorsunuz.

Muhalif olacağın, gündeme getireceğin binlerce konu varken sen bununla uğraşarak vakit geçiriyorsan yazıklar olsun.
Yakın bir zamanda nikah için müftülüğe değil de belediyeye gidenlere gayrimüslim gözüyle bakılacak, ahan da buraya yazıyorum.
ülkemde insanların evlenmesinde hiç bir sıkıntı bulunmazken gelmiş olan uygulama... ülkemde insanlar rahatlıkla evlenebiliyor... yani buraya bir yeniliğe gerek yok..
öncelikle düşünülmesi gereken yerler:
ülkemdeki insanlar aç,
ülkemdeki insanlar iyi bir eğitim alamııyor,
ülkemdeki insanlar mutsuz,
ülkemdeki insanlar arasında güven ortamı yok.....

ama ülkemdeki insanlar evlenebiliyor.. cidden, iki şahit alıp evlendirme dairesine gidip evlenebiliyor...