mükemmeliyetçilik

hem mükemmeliyetçi hem de tembelliğe meyilliyseniz çok berbat bir hal alır; zaten en iyi şekilde yapamayacağım diye hiçbir şey yapmaz, hiçbir hedefinizi gerçekleştiremezsiniz.
genellikle bu karakter özelliğini geliştirenler depresyon eliminde olurlar.
insanı mükemmel bitiren bir huydur.
üstesinden gelinebileceğini düşündüğüm kişilik özelliği.
bu kişiler (yani ben) bir grup çalışması olduğunda her şeyi kendileri yapmak zorunda hissederler. her aşamada bir iş yapar ve çok yorulurlar. çünkü başka insanların mükemmele yakın işler yapmaya çalışacaklarına güvenmezler. ama ne yapmalı? bir yerden başlamalı. mesela grup çalışmasıyla çalıştığınız iş mükemmel olmak zorunda mı? mükemmel olmasa ne olur? bu soruları sorduktan sonra, evet, bir şeyleri eksik de olsa kabullenebilmeyi öğrenmeye çalışmalı. çok sürmez sanıyorum, çünkü böylesi daha az çalışma gerektiriyor ve insanoğlu işte tembelliği çok seviyor
yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışmak,sahip olabileceğinin en iyisine sahip olmak demektir. bununla beraber sahip olunan tüm kusurları, hataları da sahiplenmek.
faydasından çok zararını gördüğüm, hayatta bazı şeyleri olduğu kadar da olsa kabul etmek varken ya tam olsun ya da hiç olmasın diyerek boşvermeme sebep olan şeydir.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim