multiple sclerosis – Tıbbiyeli Sözlük
MS bağışıklık sisteminin miyelin kılıfa saldırdığ; dengeyi, koordinasyonu, gücü zayıflatan bir hastalıktır. entel hastalığı olarakta bilinir. Genetik duyarlılık söz konusudur. merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır.

Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarda yaygın görüş, ms hastalığını genetik, immünolojik ve çevresel faktörlerin birlikte oluşturduğu yönündedir.

genel olarak hastalarda hareketler koordinasyonsuzdur. bu yüzden hastalarda çok fazla sakarlık söz konusudur. miyelin kılıf zarar gördüğü için nöronlar arası bağlantı kurabilmek normalden daha fazla çaba ister ve hareket etmekte zorlanırlar. kişilerin toleransı düşüktür. hastalar çok çabuk yorulurlar. sıcağa dayanamazlar, neredeyse nefes alırken bile yorulurlar.
Kisaca noroglia hucrelerinden mikroglialarin kendi sinir hucrelerindeki miyelin kilifi haraplamasiyla ortaya cikar
Sürekli dağarcığımıza yeni eklediğimiz bilgilerle çözüme bir adım daha yaklaştığımız hastalık. Önümüzdeki on yıl içinde çok güzel tedavilerin ulaşılabilir olacağına inanıyorum.
"otoimmün hastalık" denildiğinde artık sokaktaki sıradan bir vatandaşın bile aklına gelen örnek.
Mcdonald tanı kriterleri vardır ms için. dissemination in time and space. meali, farklı zamanlarda Semptom gösterir ve lezyon farklı yerlerdedir.
tip 4 hipersensitivite reaksiyon örneklerinden biri olan ms, aynı zamanda en sık demiyelinizan hastalıktır.
derste hoca anlatırken kafamın bir köşesinde serdar ortaç çalan hastalık. genellikle sosyoekonomik düzeyi yüksek kişilerde olur, evet serdar ortaç. genç hasta, evet serdar ortaç. bütün dersi serdar ortaçın bulgularını hayal ederek geçirdim. bir gün iflah olurum inşallah. serdar ortaçı sevdiğimi anladım bir de. hep dalga geçerdim şarkılarıyla ama artık yapmam. seviyormuşum adamın şarkılarını gizliden meğerse(*)

video