mutsuzluk – Tıbbiyeli Sözlük
karamsarlık huzursuzluk eşlik eder etrafta bulunan insanların da aynı ruh halinde olması durumu artırır

böyle bir ruh halinden kurtulmak için bazen bir kaç pozitif şey yeterli olurken bazen muhteşem şeyler yetersiz kalabilir

küçük şeylerle mutlu olmak dedikleri bir şey de var

ya da daha da kötüsü olabilirdi diyip avunmak gibi koruyucu önlemler alınabilir

Ülkenin durumuna bunları uyarlamak zor önce korku havasının kalkması lazım ki insan bir şey hissetsin
Son zamanlarda ülkedeki çoğu insanın adeta üzerine yapışmış ve bir türlü söküp atamadığı duygu durumudur.bunun yanında kendisine yer yer bıkkınlık,intihar etme isteği,yaptığı hiç bi şeyden zevk alamama ve antidepresan gülümsemesi eşlik eder
Dunyada mutlu olmak icin o kadar sebep varken neden hissettigimizi anlayamadigim duygu. Sebebi sukursuzluk mu overdose arabesk mi bilemeyecegim.
http://nbeyin.com.tr/mutlu-insanlarin-ortak-ozellikleri/

İşte bu da mutluluk üzerine bir araştırma sonucu.

Benim Suriyeli bir arkadaşım var, annesini 18 yaşındayken kanserden kaybetmiş, kardeşi 16 yaşında Esed askerleri tarafından şehit edilmiş, ailesi burada mülteci kampında kalıyor. Bir Dünya Sağlık sıkıntısı, maddi imkansızlıklar içinde, gurbette... Mutluydu arkadaşlar, hâlâ yaşama sevinci vardı, yaşamak için kendine sebepler arıyordu, buluyordu. Onu düşündükçe kendimden utanıyorum, üzüldüğüm şeyler, büyüttüğüm dertler... Galiba içinde bulunduğumuz şartların dışında bir şey şu mutluluk.
çok da şaşırılmaması gereken şeydir. Farkında değiliz fakat tabiatımıza uygun olmayan bir hayat yaşıyoruz ve sürekli bişeylerle bu gerçeği deprese etmemiz gerekiyor. Deprese edemediğimiz zamanlarda mutsuz olacağız, olmaya mahkumuz. O yüzden mutluluk birkaç dakikalar süren algı yanılsamasından başka birşey değildir bizim için.
kişinin normal (ortalama hissettiği) duygu durumundan depresif epizotu tanımlamayacak kadar ağır olmayacak bir biçimde deprese olmuş durumu.