nasreddin hoca

orta çağ döneminde akşehir ve konya'da, selçuklu veya osmanlı devleti döneminde var olduğuna inanılan mizah kahramanı. nasreddin hoca, komik hikâyeleri ve fıkralarıyla hatırlanan ve aynı zamanda popülist bir filozof olan bilgeydi. bir tane örnek vereyim, bu komik değil ama hoca burada tek sözünde double ders vermiş. anlatayım:

günlerden bir gün bir köyün muhtarı nasreddin hocadan vaaz vermesini istemiş. hoca ise "yaparım ama bir şartım var, bana vaaz vermem için bir kese altın vereceksiniz" demiş. adamın hakkıdır diyip muhtar halktan toplayıp keseyle altını hocaya vermiş. gün gelmiş hoca köye gidip vaazını vermiş, vaazını verdikten hemen sonra da cemaat dağılmadan keseyle aldığı altınlarını geri dağıtmış. halktan birisi merakına yenik düşüp sormuş: "yahu hoca madem bizlere altınımızı geri dağıtacaktın neden aldın, niye böyle bir şey yaptın o halde?" hoca da cevabı indirmiş: "birincisi, para verdiğiniz için beni iyi dinlediniz, ikincisi de insan cebinde para olunca bir başka konuşuyor." demiş.
google earth da dolaşırken türk dünyası üzerinde uçuyordum. özbekistanda rusça nasreddin hoca yazan bir resim gördüm. resmi açınca eşeğe ters binmiş bir adam heykeli vardı.
bu nasreddin hoca çok daha eski bir döneme dayanıyor olabilir.
çocukken fıkralarını zerre anlamadığım zaat.
ki hâlâ da fikralarının çocuklar için değil yetişkinler için olduğuna inanir , özellikle 5. sınıftan aşağı çocukların nasrettin hoca fıkralarından uzak tutulması gerektiğini savunurum. çünkü küçük yaşta insanı güzel şeyler soğutmak büyük kötülük.
bunun dışında yaptığı kara mizah olaylara değinme şekli gerçekten çok zekicedir.

içerik kuralları - iletişim