nefes: vatan sağolsun

2008-2009 yıllarında antalya'da çekilen, yönetmenliğini levent semerci'nin yaptığı türk filmidir. çoğu ünlü olmayan oyunculardan kurulan bir kadroya sahip olan nefes: vatan sağolsun, 16 ekim 2009 günü gösterime girmiştir. film türkiye'nin güneydoğusunda, ırak sınırına yakın bir bölgede görevli bir yüzbaşı ve onun komutasındaki 40 askeri anlatmaktadır.
kitabi bilgiyi aktardıktan sonra şahsi görüşüme gelecek olursak:
bir askerin yaşadığı stres ortamını, normal kişilerin anlam veremediği hareketler, gergin anları takibeden şefkatli sözler... benim için bu film anlatmakla bitmez..otur otur, otuuur ! günaydın repliği.
türkiye'de çekilmiş, gerçekçi ve etkileyici az sayıdaki askeri filmlerden bir tanesidir.
uzücü olan, askerlerimizin 4 duvar bir de tenekeden oluşan bir karakola hapsedilmeleridir. bu askeri karakol baskınları, asker için olabilcek en kötü olaylardan biridir. düşünsenize, sizi korumayan duvarlara sırtinizi dayiyosunuz. sonra bir roket atıliyor, koca bir delik.. kalekollar yapildigindan beri tek bir baskın olmadı. ancak taciz yapilabildi. ne yazık ki teknolojide geri kalmişligimizin bedelini, bizlere göğüslerini siper eden askerlerimiz ödedi. ruhları şad olsun.

içerik kuralları - iletişim