notre dame de paris

ilki 18 eylül 1998'de, paris'te bulunan paris kongre sarayı'nda oynanan bir müzikaldir. victor hugo'nun aynı adlı romanından esinlenerek oluşturulan müzikalin sözlerini luc plamondon yazmış, bestelerini richard cocciante yapmıştır.
belle bu müzikalden sonra ortamlarda çok popüler olmuştur.lakin yine ben biraz doyumsuzluk biraz da arayışlar içinde olduğumda müzikali izlediğimde beni benden alan bir şeyle daha karşılaştım.çok etkileyicidir.dinleyiniz efendim.

bir de bu var
editus communis : yazamadım pardon
2 yil once istanbul'a geldiklerinde canli dinleme/izleme firsati buldugum yapimdir. victor hugo'nun romanini da disney'in huncback of notre dame'ini da paris'teki notre dame de paris katedralini de cok severim. (bkz: anisi var)
3 sene önce dinliyordum çok güzel ya , belle kısmı ayrıca güzeldir.
jemanın açtığını zannettiğim başlık (bkz: je m abandonne), müzikaldir.
fransa'nın başkenti paris'te Île de la cité'de bulunan ve şehrin simgelerinden ve artık günümüzde insanlığın ortak değerlerinden biri olan 14. yüzyılda tamamlanmış katedraldir. dün çatısında başlayan yangın sonucu hasar görmüştür. şu ana kadar pek çok hayırsever, yapının onarımı için bağışta bulunmuştur.
yapımının 200 yıl sürdüğü, napolyon'un tacını burada giydiği dünyanın az sayıdaki eşsiz gotik katedrallerinden biridir.
çıkan yangına çok üzüldüm ama eminim aslına uygun restore edilecektir, avrupa bu konuda çok başarılı.
axis mundi temsili olan bir katedraldi, yani dünyanın merkezi, yer ile göğün birleştiği yer, kutsallık içeren bölge; kabe'nin müslümanlar için dünyanın merkezi yani axis mundi oluşu gibi. axis mundi olan bölgelerde kutsal olan ve merkez olan tapınak değildir, yerdir. notre dame katedralinin olduğu bölgede daha önceden jüpiter'e adanmış, gallo-roman döneminde julius ceasar tarafından inşa ettirilmiş bir tapınak vardı. sonra bölge hristiyanlık döneminde temizlendi. ancak birileri için hala axis mundi idi.

axis mundi'nin yıkılması kıyamete denk gelir (misal ragnarök gelince axis mundi olan yggdrasil yok edilecek) ve yeni bir başlangıca işaret eder. yer kutsallığını kaybetmese de üstündeki tapınak yıkıldığında birileri için kıyamet ve yeniden doğuş olacak demektir. bu yangın bir ritüel midir yoksa bir kaza mıdır bilmiyorum. ancak orayı axis mundi'si sayan bir topluluk -ezoterik cemaatler- bir ritüel gerçekleştirmiş olabilir.
belle kadar güzel, ingilizceye ' your love will kill me ' şeklinde çevrilmiş harika bir bölümü daha olan müzikal

içerik kuralları - iletişim