notre dame de paris – Tıbbiyeli Sözlük
ilki 18 Eylül 1998'de, Paris'te bulunan Paris Kongre Sarayı'nda oynanan bir müzikaldir. Victor Hugo'nun aynı adlı romanından esinlenerek oluşturulan müzikalin sözlerini Luc Plamondon yazmış, bestelerini Richard Cocciante yapmıştır.

[https://youtu.be/-XB7aftz6zY ~ belle] bu müzikalden sonra ortamlarda çok popüler olmuştur.lakin yine ben biraz doyumsuzluk biraz da arayışlar içinde olduğumda müzikali izlediğimde beni benden alan bir şeyle daha karşılaştım.çok etkileyicidir.dinleyiniz efendim.[https://youtu.be/L24vaxNH91w?list=PLACF8787574DA0DBC ~ bir de bu var]

editus communis : yazamadım pardon
2 yil once istanbul'a geldiklerinde canli dinleme/izleme firsati buldugum yapimdir. Victor hugo'nun romanini da disney'in huncback of notre dame'ini da paris'teki notre dame de paris katedralini de cok severim. (bkz:Anisi var)
Fransa'nın başkenti paris'te Île de la Cité'de bulunan ve şehrin simgelerinden ve artık günümüzde insanlığın ortak değerlerinden biri olan 14. yüzyılda tamamlanmış katedraldir. dün çatısında başlayan yangın sonucu hasar görmüştür. şu ana kadar pek çok hayırsever, yapının onarımı için bağışta bulunmuştur.
Yapımının 200 yıl sürdüğü, napolyon'un tacını burada giydiği dünyanın az sayıdaki eşsiz gotik katedrallerinden biridir.

Çıkan yangına çok üzüldüm ama eminim aslına uygun restore edilecektir, avrupa bu konuda çok başarılı.
Belle kadar güzel, ingilizceye ' your love will kill me ' şeklinde çevrilmiş harika bir bölümü daha olan müzikal
video