obsesif kompulsif kişilik bozuklukları

evden çıktım çıkmasına da.. ocağın altını kapatmış mıydım? kapattım kapattım... fırını? kapattııım hatta tık diye ses geldi ve ışığı söndü ya. ütüyü fişten çekmiş miydim? aman çekmediysem bile akıllı çocuk o hareketsiz kaldı mı kapanır kendisi. eveet şimdi yolumuza devam edebiliriz.. de bi dk. elektrikli cezve? fişini çekmiş miydim? fişiii çeek.. mişimdir ben yaa. mişimdir mişimdir... mişmiyimdir? ya mişmediysem? ( yandı ) tü allah kahretmesin geri dönüyorum.
ailemizde, arkadaşlarımızda sıklıkla rastlayabildiğimiz bozukluklardır.
obsesif kompulsif bozukluk kısaca okb; obsesyon adı verilen takıntılı düşünce, fikirler, dürtüler ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranışlar ile zihinsel eylemlerden oluşan ruhsal bir hastalıktır.

cinsel içerikli obsesyonlar,bulaşma obsesyonu ve temizlik kompulsiyonu, dini içerikli obsesyonlar, dokunma kompulsiyonları, simetri-düzen obsesyon ve kompulsiyonları, sayma kompulsiyonları, batıl itikatlar, uğurlu- uğursuz sayılar ve renkler,biriktirme ve saklama kompulsiyonları gibi çeşitleri vardır.

her kafamıza taktığımız düşünceyi okb olarak değerlendiremeyiz. okb olabilmesi için yineleyici olması ve bu davranışların, düşüncelerin günlük aktivitelerimizi gerçekleştirmemize engel olması gerekir.

bir kitapta günlük hayatta çok sık duyduğum bir davranışın okb olabileceğini okuyunca şaşırmıştım. olay şöyleydi; hasta sürekli namaz esnasında vesvese geldiğini düşünüyor ve namazını yeniden kılıyor.
obsesif kompulsif bozuklukla aynı şey olmayandır. sanıyorum bu konuda büyük yanlış anlaşılma var.

obsesif kompulsif bozukluğa sahip kişiler takıntıları olan, takıntılarının saçma olduğunu bilen ve bunlardan rahatsızlık duyan ancak yine de takıntısının emrettiği şeyi yapma dürtüsünü engelleyemeyen kişilerdir. obsesyon takıntı, kompulsiyon takıntı sonucu meydana getirilen düşünce veya davranıştır. örneğin bir odaya girdiğinde ışığı açmak isteyen sağlıklı bir insan bir kereliğine düğmeye basar ve ışık açılır. okb li insan 8 kere düğmeye bastıktan sonra 9.da açması gerektiğini düşünür, bunu yaparsa rahatlar. ama bu takıntısı ona göre de normal değildir.

obsesif kompulsif kişilik bozukluğunda da kişi yine aynı şekilde takıntılara sahiptir. düğmeye basma eyleminin 9.da bitmesi gerektiğini o da düşünür ancak bundan rahatsız olmaz. veya elini 12 kere yıkarsa temizleneceğini düşünür ve bundan rahatsız olmaz, bunu saçma bulmaz. gerçekten de o insana göre el 12 kere yıkanmalıdır. yani okkb'liye göre yaptığı son derece doğrudur, mantıklıdır. bu yüzden kişiler son derece kuralcı, çoğunlukla titiz, mükemmelliyetçi tiplerdir.

okkb'li insanlarda başka kişilik bozuklukları da birlikte görülebilir.
(bkz:okb)
(bkz:okkb)
(bkz:kişilik bozukluğu)
artık türkiye'de her 3 kişiden biri bu teşhisle aramızda dolaşmakta

içerik kuralları - iletişim